USG dopochwowe – jak przebiega badanie i kiedy należy je wykonać?

0
6748
USG dopochwowe – jak przebiega badanie i kiedy należy je wykonać?

USG dopochwowe to badanie, które wykonuje się w celu wykrycia zmian w układzie moczowo-płciowym. Niepokojące mogą być jakieś nieprawidłowości w błonie śluzowej lub szyjce albo w całej macicy oraz w jajowodach. Niepokojące są także nieprawidłowości w obrębie jajników, a także pęcherza moczowego czy miednicy mniejszej. Jest to badanie transwaginalne miednicy i układu moczowo-płciowego. Wiele osób zastanawia się nad tym, jak wykonuje się takie badanie. Otóż wprowadzana jest do pochwy sonda, która emituje fale dźwiękowe. Co jeszcze można powiedzieć o tym badaniu?

Jakie są wskazania do wykonania USG dopochwowego?

Najczęstszym wskazaniem są nieprawidłowości, które są wykryte w ogólnym badaniu. Wówczas właśnie jest zlecane USG. Szuka się także mięśniaków i cyst, a także powodem wykonania takiego badania mogą być niewyjaśnione krwawienia z pochwy. Wskazaniem może być także ból w obrębie miednicy, a także ciąża pozamaciczna. Ciąża pozamaciczna może występuje wówczas, gdy płód rozwija się poza obszarem macicy, najczęściej płód rozwija się wówczas w jajowodach. Wskazaniem jest także bezpłodność. Ocena wczesnej ciąży to również powód, z jakiego jest stosowane to badanie. Podczas takiego badania można na przykład sprawdzić tętno płodu, czy zaobserwować szyjkę macicy. Można zaobserwować, czy są jakieś niebezpieczne zmiany w macicy, a także zbadać łożysko, czy zdiagnozować poronienie.

USG dopochwowe – jak przebiega badanie i kiedy należy je wykonać?

Przygotowanie do badania USG

Takie badanie nie wymaga specjalnych przygotowań. Jedynie tuż przed badaniem lekarz poprosi pacjentkę o rozebranie się od pasa w dół. Następnie pacjentka jest proszona o przyjęcie leżącej pozycji. Przed takim badaniem trzeba też opróżnić pęcherz. Jeśli pacjentka ma pełny pęcherz, może być to przeciwwskazaniem, gdyż mogą być wówczas podniesione jelita. Natomiast można przeprowadzić USG w czasie menstruacji, a także wówczas, gdy występują plamienia.

Jak przebiega badanie?

Pacjentka musi przyjąć odpowiednią pozycję, a następnie lekarz nakłada sondę dopochwową. Następnie lekarz wprowadza urządzenie do pochwy. W tym czasie pacjentka może odczuwać lekkie ciśnienie. Takie ciśnienie jest podobne do tego, jakie występuje w badaniu cytologicznym. Przez sondę są z kolei emitowane fale dźwięki i są one wysyłane w głąb obszaru, który jest badany. Jeśli takie fale dźwiękowe na swojej drodze napotkają jakiś obiekt, wówczas na monitorze widać obraz narządów wewnętrznych i płodu. Oczywiście lekarz może wskazać, aby pacjentka zmieniła ułożenie. Wszystko po to, aby miał on dostęp do różnych miejsc. Badanie to nie jest bolesne, jednak może wiązać się z dyskomfortem.

Interpretacja wyników

To, czy pacjentka otrzyma po badaniu natychmiast wynik zależy od tego, czy bada ją technik czy lekarz. Jeśli USG przeprowadza lekarz, pacjentka ma natychmiast interpretację wyników. Jednak jeśli USG wykonywane jest przez technika, wtedy takie badanie musi być zanalizowane przez radiologa i ginekologa. Za pomocą badania USG można zdiagnozować różne infekcje lub nowotwór narządów rodnych, a także torbiele, włókniaki, czy te poronienie. Za pomocą takiego badania można także zdiagnozować wady wrodzone dziecka. USG diagnozuje także przodujące łożysko. Może być bowiem tak, że w czasie ciąży łożysko jest zbyt nisko położone. Musi się wówczas tym zająć lekarz. Jeśli wyniki USG zostały już zinterpretowane, wówczas musi zostać podjęte leczenie. Jak widać, takie badanie jest bardzo potrzebne i nie należy się go obawiać.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here