Wiele osób cierpi z powodu wrażliwego przewodu pokarmowego. Spożywane pokarmy mogą wywoływać zaparcia, bóle brzucha, alergie i… wzdęcia. Te ostatnie powoduje przede wszystkim nadmiar gazów, które zgromadziły się w żołądku i jelitach. Przyczyn występowania wzdęć może być wiele. Jak sobie z nimi poradzić? Czy tabletki na wzdęcia to dobry wybór?
Jak wybrać skuteczny lek na wzdęcia?
Wzdęcia, czy też tzw. bębnica, pojawia się często po zbyt szybkim spożywaniu posiłków lub po niewłaściwej fermentacji niektórych składników. W pierwszym przypadku, z każdym połkniętym kęsem, do organizmu trafia od 2 do 3 mililitrów powietrza. Powietrze jest zawarte również w samym pokarmie.
Mało osób jednak zdaje sobie sprawę, że do żołądka w ciągu doby może dostać się od 2 do 3 litrów powietrza. Niektórzy mają całkowitą nietolerancję na niektóre pokarmy zawierające np. gluten lub laktozę. U innych wzdęcia są wywołane węglowodanami, które nie są trawione przez enzymy trawienne człowieka. Nadmiar niektórych składników, które nie zostaną rozłożone przez bakterie, może sprawić, że w jelitach powstaną gazy. W przypadku krótkotrwałych wzdęć niewywołanych długimi schorzeniami zwykle nie trzeba zgłaszać się do lekarza – wystarczy wziąć odpowiednie tabletki na wzdęcia.
Preparaty i leki na wzdęcia bez recepty – rodzaje
Występowanie wzdęć i kolek można łagodzić, zaczynając od herbatek ziołowych np. z kopru włoskiego lub mięty pieprzowej. W przypadku wzdęć może również pomóc spożywanie imbiru – ten szczególnie polecany jest osobom starszym. Gdy nie jesteś przekonany, które preparaty na wzdęcia dla będą dla Ciebie odpowiednie, dobrze skonsultować tę sprawę z lekarzem. Oprócz herbatek, popularnym środkiem na wzdęcia są krople – które łatwo aplikować.
Czy wiesz, jak działają preparaty na wzdęcia? Składniki zawarte w tych środkach pomagają pękać pęcherzykom powietrza, przez co mogą one albo zostać wchłonięte przez jelita, albo zostać szybciej wydalone.
Co warto zrobić, by unikać wzdęć?
Nikt nie lubi uczucia pełności i gazów w brzuchu – dlatego aby niwelować tego typu dolegliwości najlepiej działać z wyprzedzeniem. Jeżeli jesteś osobą ze skłonnościami do problemów z układem pokarmowym, uważnie sporządzaj jadłospis i spożywaj składniki, które nie będą powodować powstawania gazów. Patrz na nie pod kątem zarówno składu, jak i ilości – lepiej jeść częściej, ale mniejsze porcje z pełnowartościowymi składnikami.
Jesz zbyt dużo? Wtedy także mogą wystąpić problemy z zaparciami i trawieniem. Z wiekiem metabolizm zwalnia, a co za tym idzie – częściej występować mogą różne dolegliwości żołądkowe. Ważnym elementem, oprócz zachowania diety, jest także ruch, który wspomoże przemianę materii i przyspieszy pasaż jelitowy. Jeżeli decydujesz się jednak na wizytę lekarską, podczas której specjalista przepisze Ci lek na wzdęcia, przeczytaj dokładnie ulotkę do nich dołączoną. Jeżeli Pamiętaj, że perystaltykę jelit możesz wesprzeć preparatami, które zawierają duże ilości białka, błonnika i tłuszczów nienasyconych.