Nie od dziś wiadomo, że dotykają nas różne dolegliwości. Jedne z nich są mniej wstydliwe, inne bardziej. Tematem naszego tekstu będzie stulejka czyli dolegliwość, o której bez wątpienia nie rozmawia się wśród znajomych.
Wprowadzenie – czyli o czym mowa?
Jeżeli chce się dokładnie zrozumieć jakąś sprawę to nie pozostaje nic innego jak zacząć od samego początku. Stulejką określa się zwężenie napletka, które skutkuje tym, że odsłonięcie żołędzi penisa jest najzwyczajniej uniemożliwione. Co ciekawe – w przypadku stulejki w grę wchodzi zarówno stan fizjologiczny, jak i patologiczny.
Zacznijmy może od stanu patologicznego. Stulejka patologiczna może stanowić wynik następujących sytuacji – bliznowacenie, infekcja i stan zapalny. Warto też wiedzieć, że jej występowanie zazwyczaj ma miejsce w przypadku mężczyzn, którzy nie byli obrzezani.
Stulejkę patologiczną powinniśmy mieć wyjaśnioną a w takiej sytuacji nie pozostaje nic innego jak przejść do stulejki fizjologicznej. Stulejka ta ma miejsce u dzieci rodzących się z ciasnym napletkiem. Do jego separacji dochodzi podczas późnego dzieciństwa lub wczesnej młodości.
Lepiej zapobiegać niż leczyć
O tym, że lepiej zapobiegać niż leczyć powinni wiedzieć wszyscy. Być może nawet rzeczywiście tak jest, ale w praktyce nie sposób tego zauważyć. Można powiedzieć, że to jest szeroki problem – nie chodzi tylko o stulejkę. Niemniej, przechodzimy do szczegółów dotyczących zapobiegania stulejce. Priorytetem powinno być odpowiednie dbanie o higienę prącia. Co więcej – najlepiej, aby w czasie przemywania penisa zostały użyte specjalne środki do higieny intymnej (należy przez to rozumieć choćby to, że wykorzystane środki mają mieć należycie przystosowany odczyn pH).
Poza tym pamiętajmy, iż nie wolno odrywać napletka na siłę. Naturalnie należy unikać też sytuacji mogących spowodować zakażenie chorobami wenerycznymi, ale to powinno być dla wszystkich całkowicie jasne.
Leczenie
Jeżeli nie udało się zapobiegać to konieczne jest leczenie – nie ma innego wyjścia. Na dobre leczenie składają się trzy czynniki. Mowa o wieku chorego, stopniu zaawansowania choroby i objawach. Najczęściej na początku leczenia wybiera się leczenie miejscowe.
Czy mogą być powikłania? Jeżeli tak, to jakie?
Niestety – stulejka może nieść za sobą powikłania. W najgorszym wypadku efektem powikłań może być nawet rak prącia. Brak możliwości ściągnięcia napletka jest niejako równoznaczny z tym, że nierealne jest utrzymanie odpowiedniej higieny. Idąc dalej – brak właściwej higieny to ryzyko powstania infekcji bakteryjnych. Poza wspomnianym rakiem prącia może dojść chociażby do bolesnej erekcji czy trudności podczas oddawania moczu.
Podsumowanie
W taki sposób pokrótce powiedzieliśmy sobie nieco o problemie jakim jest stulejka. Jeżeli przeczytaliście tekst bardzo dokładnie to z pewnością macie świadomość, że ewentualnego problemu nie wolno lekceważyć. Na koniec drobna uwaga, o której bezwzględnie należy pamiętać – nie sposób powiedzieć o wszystkim przy okazji jednego wpisu. Tekst jest takim skrótem tego, co najważniejsze.