Sport jest bardzo ważną dziedziną w życiu człowieka. Zarówno ze strony zdrowotnej, jak i rozrywkowej. Miliardy ludzi na Ziemi uprawiają różne dyscypliny sportowe i jest to dla nich codzienną pasją, również miliardy ludzi kibicuje zawodowym sportowcom w ich wyczynach na zawodach różnej rangi.
Niemalże każdy z nas miał (lub wciąż ma) do czynienia ze sportem na poziomie amatorskim. Już od najmłodszych lat każdy uczęszczał na lekcje wychowania fizycznego w szkole podstawowej. Trenowaliśmy tam różne dyscypliny sportowe, drużynowe oraz indywidualne. Często pojawiały się biegi (krótkodystansowe na pięćdziesiąt lub sto metrów, oraz długodystansowe na tysiąc metrów) czy skok wzwyż, zaś z kolegami można było pograć na przykład w piłkę nożną czy koszykówkę. Zajęcia wychowania fizycznego niewątpliwie wpływają na zdrowy i odpowiedni rozwój młodego organizmu dziecka. Ważną rolę odgrywa regularność – zajęcia odbywają się kilka razy w tygodniu, więc nawet dziecko z obniżoną sprawnością lub z nadwagą szybko dochodzi do odpowiedniej formy.
Niestety z osiągnięciem pewnego wieku – najczęściej wraz z zakończeniem edukacji szkolnej – statystycznie nasza aktywność sportowa gwałtownie spada. Nagle w sposób gwałtowny przestajemy uprawiać sport, nasz tryb życia staje się siedzący. Przyczynia się do tego zmiana nawyków, dochodzą nowe obowiązki związane z pracą i rodziną. Zaczynamy narzekać na brak wolnego czasu, więc stwierdzamy, że szybciej zjeść potrawę typu „fast-food” niż danie wymagające czasu na odpowiednie przygotowanie. Znacznie szybciej jest po prostu podjechać do okienka znanego baru, niż zrobić zakupy i spędzić godzinę przy kuchence. Niestety ma to katastrofalne skutki dla naszego organizmu. Spotkania ze znajomymi najczęściej ograniczają się do spożywania alkoholu, a dobrze wiadomo, że wtedy mamy największą ochotę na niezdrowe przekąski. Tak więc przy okazji spożywania na przykład piwa, chętnie sięgamy po słone orzeszki, czipsy czy chrupki. Takie połączenie natychmiast zamienia się w zbędną tkankę tłuszczową.
Nie warto rezygnować z aktywności fizycznej. W zamian tego możemy zacząć uprawiać sport nawet w sposób półprofesjonalny. Obecnie oferowane jest mnóstwo zawodów dla amatorów w dyscyplinach takich jak bieganie czy kolarstwo. Tak naprawdę każdy może zacząć trenować i spróbować swoich sił w profesjonalnych zawodach dla amatorów. Sposób ich organizacji nie odbiega w żaden sposób od zawodów dla sportowców z najwyższej półki. Przed rozpoczęciem treningów trzeba pamiętać o przeprowadzeniu odpowiednich badań lekarskich, które wykluczą wszelkie przeciwwskazania do uprawiania sportu. Lekarz wykona przede wszystkim badanie EKG, tak aby wykluczyć na przykład pojawiające się dodatkowe skurcze serca lub migotanie przedsionków. Następnie przebada nasze płuca w celu sprawdzenia wydolności oddechowej. Jeśli już otrzymamy pozytywną opinię lekarza to możemy śmiało trenować.
Sport to wspaniała przygoda i sposób na zachowanie zdrowia przez długie lata. Warto zacząć treningi już dzisiaj.