Spirometria – kiedy należy wykonać to badanie i jaki jest jego przebieg?

0
2900
Spirometria – kiedy należy wykonać to badanie i jaki jest jego przebieg?

Spirometria to dosyć lakoniczne i tajemnicze określenie pewnego badania. Na czym ono polega – zastanawia się wiele osób. Tymczasem tytuł brzmi tak tajemniczo, gdyż jest zapożyczony z łaciny i oznacza po prostu pomiar oddychania. Badanie to pozwala na dokładne określenie ilości powietrza, jakie jest wydychane z płuc lub przesuwające się do układu oddechowego w czasie cykli oddechowych. Takie pomiary spirometryczne są uzyskiwane za pomocą aparatów specjalistycznych. Te aparaty to spirometry lub spirografy. Aparaty te działają w ten sposób, że współpracują z komputerem. Aparaty te gromadzą dane na temat ilości kondycji miąższu płucnego. Dzięki takim aparatom lekarz może ocenić to, ile jest w organizmie rezerw wentylacyjnych. Pojawia się pytanie, u kogo znajduje zastosowanie takie badanie. Otóż takie badanie stosowane jest do diagnozowania chorób układu oddechowego, takich jak na przykład astmy czy choroby płuc. Może to być na przykład przewlekła obturacyjna choroba płuc.

Jakie są wskazania do badania?

Wskazań do badania spirometrycznego może być kilka. Przede wszystkim wskazaniem mogą być uporczywe duszności. Szczególnie, jeśli takie duszności utrzymują się dłużej, są szczególnie niebezpieczne. Wskazaniem może być także częste odksztuszanie zalegającymi wydzielinami. Również na takie badanie możemy dostać skierowanie, jeśli dokucza nam ból w klatce piersiowej. Badanie płuc jest także konieczne, jeśli lekarz zauważy na przykład niewłaściwy kształt klatki piersiowej. Jeśli lekarz zauważy zmiany osłuchowe w układzie oddechowym, również wskazane jest takie badanie. Spirometria jest także stosowana w celu wyjaśnienia nieprawidłowych wyników innych badań. Na przykład niebezpieczne są złe wyniki morfologii krwi i wówczas może być zlecone takie badanie. Również nieprawidłowe wyniki rtg klatki piersiowej są wskazaniem do takiego badania. Badanie takie wykonuje się także u tych osób, które nie mają żadnych dolegliwości, ale jednak są w grupie ryzyka.

Spirometria – kiedy należy wykonać to badanie i jaki jest jego przebieg?

Może to być na przykład ryzyko zawodowe, czyli na przykład szkodliwe warunki pracy. Może być to na przykład praca z narażeniem na pyły i gazy. Do grupy zawodowej ryzyka zalicza się też palaczy tytoniu. I nie chodzi tutaj tylko o palaczy czynnych, ale także niebezpieczne jest palenie bierne. Badanie spirometryczne wykonuje się także po to, aby rozpoznać zaburzenia czynności płuc oraz oskrzeli. Stosuje się je także do diagnozowania chorób ogólnoustrojowych, które to choroby zajmują układ oddechowy. Są to na przykład choroby tkanki łącznej lub dysfunkcji nerwowo – mięśniowe. Może być to choroba miastenia. Takie badanie jest zlecane pacjentom, którzy przygotowują się do zabiegu operacyjnego. Szczególnie w przypadku przeszczepów płuc jest zalecane takie badanie. Również rozedma płuc jest wskazaniem do takiego badania. Również sportowcom jest zalecane to badanie. Także osoby, które planują wysiłek fizyczny, są kierowane na takie badanie. Szczególnie niebezpieczny jest wysiłek fizyczny, w którym wykorzystujemy duże zasoby wentylacyjne organizmu. Takimi rodzajami sportu są na przykład nurkowanie lub wspinaczka górska.

Przygotowanie do spirometrii

Ważne jest to, aby 4 godziny przed badaniem spirometrycznym nie palić papierosów. Nie można także pić alkoholu. 2 godziny przed badaniem nie można także jeść obfitych posiłków. Z kolei na pół godziny przed badaniem nie można trenować lub wykonywać wysiłku fizycznego.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here