Protetyka stomatologiczna to jeden z najważniejszych działów stomatologii. Specjaliści z zakresu protetyki zajmują się przede wszystkim regeneracją tkanek miękkich i odbudową utraconych zębów. Uzębienie zyskuje na atrakcyjności wizualnej, a pacjenci odzyskują pełną sprawność pod kątem żucia ulubionych pokarmów. Protetyka zapobiega również poważnym następstwom, które mogą się pojawić w uzębieniu w wyniku pozostawionych uszkodzeń.
Protetyka stomatologiczna – co to jest?
Protetyka stomatologiczna obejmuje swoim zasięgiem szereg różnorodnych działań stomatologicznych. Najważniejsza jest w tym wszystkim profilaktyka, dzięki której pacjenci nie muszą się obawiać:
- przesuwania zębów,
- utraty zębów,
- pogłębiania zagryzania,
- promieniujących dolegliwości bólowych w okolicach głowy.
Protetyka ma za zadanie doprowadzić do tego, że uzębienie będzie wyglądało estetyczniej, a jednocześnie pacjenci przestaną się martwić ubytkami oraz chorobami przyzębia. To m.in. leczenie zapobiegające oraz ortodontyczne, za które odpowiada dobry protetyk Białystok.
Najpopularniejsze rodzaje uzupełnień protetycznych
Godne uwagi jest to, że współcześnie wykorzystuje się różne uzupełnienia protetyczne. Przykładem jest m.in. popularna korona porcelanowa Białystok (z uwagi na wysoką trwałość i odporność na pęknięcia). Oto najbardziej rozpowszechnione uzupełnienia na rynku stomatologicznym:
- protezy akrylowe osiadające – najprostsza wersja, wykonana w całości z akrylu. Nie są zalecane z uwagi na swoją prowizoryczność i możliwość występowania powikłań (np. rozchwiania zębów). Stosowane wyłącznie doraźnie i w minimalnym stopniu,
- protezy bezklamrowe – mało widoczne i bardzo schludne,
- protezy acetalowo-szkieletowe – droższe niż metalowe, ale za to niezwykle estetyczne. Dodatkowo są dość skomplikowane w tworzeniu,
- protezy metalowe ruchome – stosunkowo tanie i stosowane u pacjentów z poważnymi ubytkami w uzębieniu,
- licówki policeramiczne – piękne i trwałe efekty, znaczna poprawa koloru uzębienia,
- wkłady koronowo-korzeniowe – popularne przy dużych zniszczeniach w tkankach zębowych.
Decyzja będzie należała oczywiście do doświadczonego protetyka. Wpływ na nią mają m.in. zaistniałe w uzębieniu pacjenta uszkodzenia, które należy dokładnie zbadać. Alternatywnym rozwiązaniem jest mostek zębowy (łatwo przyswajalny i chroni przed zanikaniem kości szczęki).
Ile kosztują zabiegi protetyki zębowej?
Pozostało zastanowić się nad kosztem za zabiegi z zakresu protetyki zębowej. Koszt usługi będzie zależał od wybranego rodzaju wypełnienia. W przypadku korony porcelanowej (na cyrkonie) może to wynieść nawet do 2500 złotych. Najtańszą opcją jest proteza wykonana z akrylu, za którą zapłaci się kilkaset złotych (na jedną część – górę lub dół).