Letnie, ciepłe noce i czas wakacji sprawiają, że częściej zaglądamy w niebo i patrzymy na gwizdy. Idealnym miejscem na tego typu obserwacje są miejsca z dala od siedzib ludzkich, gdzie nie docierają światła miast. Miejsca takie nazywamy rezerwatami ciemnego nieba. W Polsce mamy kilka takich rezerwatów. Najbardziej popularnym są Góry Izerskie, gdzie w okolicy Orla oraz dawnej osady Wielka Izera można podziwiać gwiazdozbiory niewidoczne gdzie indziej. Jeśli nie mamy możliwości wyjazdu w Góry Izerskie, możemy wyjść na leśną polanę lub w pola i łąki, byle z dala od świateł. Tam także zobaczymy sporo rożnych konstelacji, Z doskonale znanym Wielkim Wozem, Orionem czy Drogą Mleczną.
O ile dwa pierwsze są układami gwiazd, o tyle Droga Mleczna jest zbiorem o wiele bardziej skomplikowanym.
Co to jest Droga Mleczna?
Jeśli spojrzymy na nocne niebo, zobaczymy jasny pas gwiazd przecinający ciemne niebo. Pas ten zwie się Droga Mleczną. Taką nazwę nosi nasza galaktyka, co oznacza, że do Drogi Mlecznej należy także nasza najbliższa gwiazda czyli Słońce wraz z planetami. Oznacza to, że także Ziemia jest fragmentem Drogi Mlecznej.
Z naszej perspektywy wydaje się, że widoczna gołym okiem galaktyka musi być ogromna, w rzeczywistości Droga Mleczna należy do mniejszych układów gwiazd, o wiele większe są inne, znacznie oddalone od nas układy.
Warto trochę poczytać o gwiazdach i planetach nim spojrzy się w niebo nocą. Może się bowiem okazać, iż świat gwiazd i planet zafascynuje nas i stanie się naszym hobby.