Nowe oblicze HD – na co się zdecydować?

0
4845
Nowe oblicze HD – na co się zdecydować?

Obecny rozwój technologii, które oferują producenci telewizorów, może przyprawić o zawrót głowy. Z roku na rok rosną standardy, które niosą za sobą nową, lepszą jakość i wydajność obrazu. Full HD, Ultra HD, 4K UHD… Można się pogubić w tych niewiele mówiących skrótach. Jak nie oszaleć w zalewie nowoczesnych technologii, przeglądając telewizory?

Co to znaczy HD?

Litery HD to skrót od słów High Definiton, które oznaczają telewizję o wyższej niż standardowa rozdzielczości. Prace nad tym standardem rozpoczęto w 1964 r. w Japonii. W obecnej chwili rozwój technologii HD nabrał szybkiego tempa, czego efektem są dziś technologie Full HD i Ultra HD.

Full HD, Ultra HD, 4K UHD – co je różni?

Pojawianie się coraz większych telewizorów zmusiło producentów do stworzenia technologii, która dotrzymałaby im kroku i zapewniała wysokiej jakości obraz na dużym ekranie. Tak narodziły się technologie Full HD i Ultra HD.

Nazwa Full HD odnosi się do pewnej konkretnej rozdzielczości ekranu, mianowicie wymiarów 1920×1080 pikseli. Stąd może się pojawić zamienne dla niej określenie – 1080p. Z kolei nazwa Ultra HD jest jej kolejnym krokiem rozwojowym i również odnosi się do rozdzielczości o określonych wymiarach – jest to 3840×2160 pikseli (2 x 1920, 2 x 1080). Ultra HD może występować także jako UHD, Ultra HD Television, UHDTV lub Super Hi-Vision.

Względy marketingowe sprawiły, że określenia Ultra HD używa się niejednokrotnie jako synonimu 4K, co jest błędne z technicznego punktu widzenia oraz może wprowadzać w błąd konsumentów. Nazwa standardu 4K pochodzi od 4 tysięcy pikseli, które są w rozdzielczości tego typu jej wymiarem poziomym. Jest to także standard kodowania obrazu cyfrowego wykorzystywanego w przemyśle filmowym.

Naprzemienne używanie terminów 4K i Ultra HD sprawia, że na półce sklepowej możemy natrafić na urządzenie, którego opis może zawierać termin 4K UHD, czy nawet 8K UHD. Powinna się nam wtedy zapalić czerwona lampka, ponieważ takie telewizory mogą nie mieć nic wspólnego ze standardem 4K.

Problem więc niejako rozwiązuje się sam – wybór toczy się pomiędzy telewizorem wyposażonym w technologię Full HD a urządzeniem ze standardem Ultra HD, który z punktu widzenia klienta jest taki sam ze standardem 4K, który ma po prostu poświadczać wysoką rozdzielczość urządzenia.

Co prawda liczba telewizorów wyposażonych w Full HD stopniowo spada kosztem wyższych standardów, ale ma nad nimi niekwestionowaną przewagę, jaką jest cena. Jeżeli nie masz zapasowej gotówki, to Full HD powinno spełnić Twoje oczekiwania. Jeżeli zaś niestraszne Ci wysokie ceny, możesz poszukać telewizorów z wyższą rozdzielczością. Pamiętaj tylko o wabikach typu 4K UHD, które nie muszą pokrywać się z prawdą.

Materiał zewnętrzny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here