Niedokrwistość z powodu niedoboru z żelaza rozwija się w konsekwencji niedoboru takiego pierwiastka w organizmie. Żelazo wchodzi w skład hemoglobiny, zatem gdy następuje jego zbyt niski poziom w organizmie, tworzy się zaburzenie produkcji krwinek czerwonych. Na anemię tego typu narażone są głównie osoby, które wykazują się zwiększonym zapotrzebowaniem na żelazo, na przykład kobiety w okresie rozrodczym czy dzieci w okresie wzrostu. Czym dokładnie jest anemia z niedoboru żelaza? Jakie są jej przyczyny i objawy? Przekonajmy się!
Przeczytaj też: https://akcemed.pl/niedokrwistosc-z-niedoboru-zelaza/
Anemia z niedoboru żelaza – czym jest?
Żelazo jest to pierwiastek, którego większość w organizmie wykorzystywana jest w procesie syntezy hemoglobiny. Żelaza w organizmie składa się z żelaza krążącego we krwi, które związane jest z białkiem transportowym transfery num oraz wykorzystywany do syntezy krwinek czerwonych.
Drugą pulą jest żelazo, które magazynowane jest w wątrobie i związane jest z białkami, które są magazynowane, czyli hemosyderyną i ferrytyną. W momencie kiedy żelaza w organizmie jest za mało, wyczerpują się obydwie pule oraz produkcja krwinek czerwonych zostaje upośledzona, a za systematyzowanie erytrocyty są małe i zawierają znacznie mniej hemoglobiny.
Jakie są przyczyny niedokrwistości z powodu niedoboru żelaza?
Przyczyną anemii, z powodu niedoboru żelaza może być dieta, która uboga jest ten pierwiastek. Dotyczy to przede wszystkim osób, które stosują dietę wegańską i wegetariańską, ponieważ roślinne postacie żelaza są znacznie gorzej przyswajalne. Niedobory żelaza mogą wynikać również z zaburzeń wchłaniania się żelaza do przewodu pokarmowego, na przykład w efekcie stanów zapalnych jelit. Inną przyczyną anemii, która spowodowana jest niedoborem żelaza w organizmie może być nadmierna utrata takiego pierwiastka na przykład drogą krwią mną z przewodu pokarmowego lub rodnego.
Jakie są objawy niedokrwistości z niedoboru żelaza?
Anemia spowodowana niedoborem żelaza daje się poznać poprzez charakterystyczne dla każdego typy anemii objawy. Możemy tutaj wymienić przede wszystkim bladość skóry oraz błon śluzowych, łamliwość paznokci, nadmierne wypadanie włosów. Mogą pojawić się również bolesne i pękające zajady w kącikach ust. Innymi objawami, które obecne są przy tego typu schorzeniu są bóle i zawroty głowy, duszności, kołatanie serca, zaburzenie uwagi i pamięci, osłabienie i senność. Objawami takiego schorzenia może być również nietypowy apetyt na kredę, krochmal czy ziemię.
Zobacz też: http://www.mooseart.pl/choroby-ukladu-krazenia-mianem-epidemii-xxi-wieku/