Żaden salon nie może obyć się bez dużego, wygodnego mebla, na którym będziemy mogli się położyć w wolny dzień lub zaoferować gościnę znajomym, którzy wpadną w odwiedziny. Funkcję taką może oczywiście pełnić sofa, kanapa, niekiedy nawet wersalka. My jednak polecamy narożnik, zwłaszcza jeśli metraż pokoju dziennego na to pozwala (należy pamiętać, że jest to jeden z większych mebli). Warto wiedzieć, że wybór i zakup odpowiedniego narożnika to dopiero początek. O mebel, który często pełni funkcję reprezentacyjną, trzeba odpowiednio dbać. W jaki sposób czyścić narożnik, by zrobić to skutecznie i go nie uszkodzić? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule. Serdecznie zapraszamy do lektury!
Do jakiego salonu pasuje narożnik?
Kanapa narożna (zwana popularnie „narożnikiem”) to mebel, który ma charakterystyczny kształt litery „L”, a także często posiada „funkcję spania”, która pozwala szybko przekształcić ją w posłanie nocne dla gości. Czyni ją to meblem nie tylko ciekawym wizualnie, ale również funkcjonalnym. Jednak z oboma tymi walorami łączą się również spore gabaryty – by narożnik nie zdominował przestrzeni, rekomendujemy wstawianie go do dużych salonów (w mniejszych z powodzeniem sprawdzi się sofa). Wybierając narożnik do salonu, zwróćmy uwagę na to, by pasował wizualnie do reszty pomieszczenia – pomóc w tym może wybór odpowiedniego materiału, z którego zrobione jest obicie mebla. Jednym z najbardziej popularnych jest skóra – o tym, jak o nią dbać, piszemy w kolejnym akapicie.
Jak dbać o skórzane narożniki?
Wybór skórzanego obicia narożnika z pewnością doda salonowi ekskluzywnego charakteru. Jednocześnie jest to materiał, który łatwo się brudzi i jest podatny na uszkodzenia mechaniczne (pękanie, zadrapania). Skóra gładka, pigmentowana to najpopularniejszy rodzaj skóry – w dotyku wydaje się dość zimna (w przeciwieństwie do skóry anilinowej, która jest delikatniejsza, cieplejsza i bardziej gładka). Raz w tygodniu należy przecierać skórę suchą szmatką, a przynajmniej raz w roku robić to „na mokro”. Narożniki ze skóry z widocznymi porami szybciej chłoną wszelkiego rodzaju wilgoć, a przez to powstałe na nich plamy trudniej usunąć. Do pielęgnacji skórzanych narożników warto używać odpowiednich środków – specjalnych kremów impregnujących (usuwających zabrudzenia i odżywiających obicie), a także polerek i ścierek przeznaczonych do skóry.
Praca, która się opłaca
Jak pokazuje powyższy akapit, utrzymanie w czystości skórzanego narożnika to nie jest banalna sprawa, a jej zaniedbanie może mieć w przyszłości przykre konsekwencje (popękana skóra, brudne plamy – wszystko, co odejmie naszemu narożnikowi piękna). W zależności od posiadanego rodzaju tego materiału, musimy stosować inne metody czyszczenia i pielęgnacji, by nasz narożnik prezentował się zawsze olśniewająco. Jednak włożony w tę czynność trud z pewnością nam się opłaci, a kanapa narożna z funkcją spania będzie idealnym dopełnieniem wystroju naszego salonu.