Wiele osób dostaje skierowanie od lekarza skierowanie na gastroskopie. O tym badaniu krążą różne słuchy. Między innymi mówi się o nim, że jest nieprzyjemne. Okazuje się, że są to tylko plotki, które związane są z nieznajomością tematu. Bo najbardziej boimy się tego, czego nie znamy.
Gastroskopia – co to takiego?
Tymczasem gastroskopia to profilaktyczna metoda badawcza, za pomocą której można ocenić w jakim stanie jest nasz żołądek, przełyk, czy opuszki dwunastnicy. Zazwyczaj taka analiza dotyczy błon śluzowych i soków żołądkowych. Badana jest obecność żółci. Podczas badania tego badane są ściany przewodu pokarmowego. Sprawdzane jest to, czy ściany są elastyczne. Badanie gastroskopowe wykonywane jest za pomocą gastroskopu, czyli niewielkiego aparatu, który zostaje wprowadzony do żołądka za pomocą ust.
Kto powinien być zbadany gastroskopem?
Badanie to wskazane jest tym, którzy mają problemy z przełykaniem. Problemy z przełykaniem mogą wskazywać na ognisko zapalne przełyku lub na przykład tzw. rozlane skurcze. Gastroskopia może być także zlecona, kiedy dokucza nam zgaga. Zgaga związana jest z cofaniem się do przełyku kwasowych treści żołądka. Zgaga może także wskazywać na chorobę wrzodową. Gastroskopia wykonywana jest także w takim przypadku, gdy ciało obce utkwiło w przewodzie pokarmowym. Również powodem wykonania takiego badania są wymioty, które długo utrzymują się lub powodem może być przewlekły stan zapalny żołądka, a także krwawienie czy dolegliwości bólowe lub niedokrwistość albo utratę masy ciała, której nie można inaczej wytłumaczyć.
Przygotowanie do badania
Niejedna osoba zastanawia się, jak się przygotować do badania. Lekarze mówią, aby przed badaniem nic nie jeść 8 godzin, czyli powinna być stosowana ścisła dieta. Na 4 godziny przed badaniem nie można także pić, a także trzeba odstawić papierosy i gumę do żucia. Natomiast pacjent, który bierze leki, może je przyjąć i popić wodą, ale musi to być jej niewielka ilość.
Przebieg gastroskopii
Na początku trzeba się do tego badania przygotować, czyli na przykład zdjąć okulary lub soczewki i usunąć protezy zębowe. Potem następuje znieczulenie miejscowe za pomocą aerozolu. Takie znieczulenie sprawia, że komfort badania jest poprawiony. Można też stosować dożylne leki uspokajające. Ubocznym skutkiem, który czasem występuje w trakcie badania, jest czkawka lub wzdęcie. Ważne jest aby pacjent w czasie badania znajdował się w pozycji horyzontalnej na lewym boku. Głowa musi być nachylona w kierunku piersi. Jeśli pacjent leży już prawidłowo, następuje wprowadzenie do żołądka gastroskopu ze specjalnym ustnikiem, który to ustnik pacjent musi przytrzymać zębami. Wiele osób zastanawia się, jak długo trwa gastroskopia. Tymczasem trudno powiedzieć, kiedy się zakończy. U każdego pacjenta wygląda to inaczej. Zależy to także od organizmu pacjenta. Jednak zazwyczaj takie badanie trwa kilka minut.
Interpretacja wyników
Pacjenci zastanawiają się nie tylko nad tym, jak wygląda gastroskopia, ale także nad tym, jak należy interpretować wyniki. Warto jednak pamiętać, że taka interpretacja to sprawa indywidualna i związana jest ona z konkretnym przypadkiem, czy to chorobą czy to zwykłą dolegliwością. Natomiast podczas badania można zrobić biopsję endoskopową i pobrać tkankę do analizy histopatologicznej. Jest to bardzo ważne, gdy badamy zmiany nowotworowe. Warto pamiętać też, że gastroskopia jest ważnym badaniem, który ma charakter profilaktyczny