Mammografia to badanie dosyć znane. Dotyczy to badanie opisu piersi. Za pomocą specjalnego urządzenia badania się kobiece piersi i wykorzystuje do tego promienie rentgena. W czasie mammografii jest wykonywana seria zdjęć rentgenowskich, które to zdjęcia mogą pokazać wiele zmian w piersiach. Na podstawie takich zdjęć można zdiagnozować nowotwór już wówczas, gdy jest on w stadium początkowym. Dlatego takie badanie powinno być wykonywane regularnie.
Jakie są wskazania do mammografii?
Wskazań do mammografii jest kilka. Takie badanie jest adresowane do konkretnych grup kobiet. Grupą taką są na przykład kobiety między 50 – tym a 70 – tym rokiem życia. Ryzyko zachorowania na raka piersi w tym wieku już największe. Jednak są także lekarze, którzy zalecają mammografię u kobiet, które są znacznie młodsze, na przykład u kobiet, które skończyły czterdzieści lat. Już w takim wieku może wystąpić ryzyko zagrożenia rakiem piersi. Istotne jest także to, czy dana kobieta jest obciążona genetycznie. Również ryzykowna jest dysplazja gruczołu piersiowego. Wskazaniem do mammografii jest także guz lub wyciek z brodawki lub organiczny ból, który długo się utrzymuje. Wskazaniem mammografii jest także stosowanie terapii hormonalnej.
Przygotowanie do mammografii
Jeżeli badanie mammograficzne jest wykonywane u kobiety, która miesiączkuje, powinno być ono przeprowadzone w pierwszej fazie cyklu. Poza tym takie badanie nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony kobiety. Zaleca się jednak, aby pacjentka nie stosowała kosmetyków pod pachami lub w okolicach piersi. Nie powinno stosować się na przykład żadnych kremów, balsamów. Takie kremy mogą bowiem zaburzyć obraz i wynik mammograficzny nie będzie precyzyjny.
Przebieg badania
Alternatywą dla mammografii jest USG i często jest tak, że pacjentki zastanawiają się, jakie badanie wybrać, ale lekarze radzą, aby wykonać obydwa badania, gdyż uzupełniają się one. Jednak najlepiej jest właśnie zacząć USG. Jest ono dobrym wstępem do badania mammograficznego. Innym pytaniem zadawanym często przez pacjentki jest koszt takiego badania. Otóż jeśli badania jest wykonywane prywatnie, kosztuje około kilkadziesiąt złotych. Z kolei jeśli dana osoba jest w grupie ryzyka, a więc w wieku 50 – 70 lat, przysługuje jej badanie bezpłatne. Badanie mammograficzne polega na prześwietleniu piersi. Pacjentka układa piersi na specjalnej płycie. Około co najmniej kilka sekund należy być nieruchomo. Piersi najpierw są odciskane horyzontalnie, a następnie wertykalnie. Badanie jest całkowicie bezbolesne i nie przysparza pacjentkom żadnych problemów. Nie należy się więc go w żaden sposób obawiać. Zwykle całość trwa zaledwie kilka minut. Potem pacjentka może ubrać się i iść do domu.
Interpretacja wyników
Interpretacja wyników także zaprząta myśli pacjentek. Pacjentka dostaje po badaniu cztery klisze z opisem lekarza. Wynik mammograficzny zwykle ma kilka czynników. Pierwszy czynnik dotyczy tego, czy obraz mammograficzny jest w zakresie normy, czy też występują jakieś nieprawidłowości. Może też wynik mówić o łagodnych zmianach, które muszą być monitorowane podczas kolejnych badań. Zaleca się wówczas dalsze badania. Kolejnym rodzajem wyniku są zmiany wątpliwe o charakterze łagodnym. Takie badanie należy potwierdzić innym badaniem. Wskazane jest więc wykonanie na przykład badania USG. Kolejnym rodzajem wyniku są zmiany wątpliwe o charakterze złośliwym. I tutaj prawdopodobniej mamy do czynienia z nowotworem, ale konieczne jest wykonanie biopsji. Istotne jest to, aby wykonać dalsze badania i aby wykonywać badanie mammograficzne regularnie, szczególnie jeśli jesteśmy w grupie ryzyka. Nowotwór, który jest wykryty we wczesnym stadium, jest możliwy do wyleczenia.