Wypadanie i zanikanie włosów to częsty problem, który dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn, zwłaszcza w średnim i starszym wieku. Jednym z powodów jest tu łysienie androgenowe. Jakie są jego przyczyny i objawy? Czy w przypadku choroby takiej jak łysienie androgenowe leki mogą okazać się pomocne?
Łysienie androgenowe objawy i przyczyny
Głównym czynnikiem, który przyczynia się do łysienia androgenowego, są kwestie hormonalne. Przede wszystkim chodzi tu o dihydrotestosteron, zwany w skrócie DHT. Pod terminem tym kryje się związek, który powstaje z męskiego hormonu, czyli testosteronu. Podwyższony poziom DHT we krwi ma bardzo duży wpływ na receptory w mieszkach włosowych, czego efektem jest ich zanikanie. Finalny rezultat to osłabienie kondycji owłosienia, coraz mniejsza jego produkcja, a w ostateczności zupełne zahamowanie wzrostu włosów. Ponadto, gdy pojawia się łysienie androgenowe objawy dotyczą także nadmiaru łoju na skórze głowy. Charakterystyczne jest zatem silne natłuszczenie się tej partii ciała. Warto również wspomnieć, że specjaliści są zdania, iż łysienie może wiązać się z chorobą wieńcową, nadciśnieniem i rakiem prostaty.
Łysienie androgenowe – terapia
Istnieje kilka sposobów radzenia sobie z zanikaniem produkcji włosów. Terapia zależna jest głównie od przyczyn problemu. Dopiero gdy znane jest jego źródło, można przystąpić do skutecznego działania. W wielu wypadkach, gdy pojawia się łysienie androgenowe leki są niezbędną formą pomocy pacjentowi. Popularne jest stosowanie środków zawierających składnik zwany minoksydylem. Oczywiście farmakoterapia nie jest jedyną opcją. O wielu innych sposobach dowiedzieć się można m.in. z internetu, zaglądając choćby na rozmaite portale informacyjne (np. łysienie androgenowe blog). Z pewnością każdy borykający się z zanikaniem owłosienia może w ten sposób znaleźć odpowiednią dla siebie drogę walki z problemem.
Łysienie androgenowe blog
Zapoznając się z aktualnymi informacjami na temat łysienia androgenowego, które zawarte są na blogach, można dowiedzieć nowych rzeczy o metodach jego leczenia. Nie każdy wie bowiem, że leki nie są tu jedynym rozwiązaniem. Często skuteczne są domowe sposoby, innym zaś razem pacjent decyduje się na różne rodzaje zabiegów, jak np. transplantacja czy mezoterapia igłowa. Oczywiście każda metoda wymaga przed zastosowaniem konsultacji ze specjalistą.