Ból głowy, bóle mięśni i stawów, a może bolesna menstruacja? Kiedy boli, szukamy szybkiego i bezpiecznego środka, aby złagodzić dolegliwości. Większość najpopularniejszych tabletek przeciwbólowych bazuje na trzech substancjach chemicznych. Warto wiedzieć, który lek zastosować w konkretnej sytuacji, aby jak najszybciej poczuć ulgę. Bardzo ważne jest też odpowiednie dawkowanie.
Rodzaje leków przeciwbólowych
Odczuwanie bólu to bardzo indywidualna sprawa. W doborze leków przeciwbólowych nie można kierować się tylko chęcią natychmiastowej ulgi i wybierać najmocniejsze środki. To najprostsza droga do uodpornienia swojego organizmu na ich działanie. Silne leki przeciwbólowe jak Ketonal są zarezerwowane dla naprawdę trudnych do zniesienia dolegliwości.
To, co dokucza nam najczęściej, czyli bóle o lekkim i umiarkowanym stopniu, można leczyć za pomocą trzech najbardziej znanych substancji.
- ibuprofenu,
- paracetamolu,
- kwasu acetylosalicylowego.
Najpopularniejsze leki przeciwbólowe bazują właśnie na nich, różniąc się dodatkami oraz ilością substancji czynnej w jednej tabletce. Niektórzy producenci stosują mieszanki dwóch składników. Forma leku również ma znaczenie – wpływa m.in. na wchłanianie, od którego zależy szybkość zwalczania bólu. Inny sposób podania rekomenduje się dzieciom, a inny dorosłym.
Ibuprofen
Ta substancja działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo oraz zwalcza stany zapalne. Jest dobrze tolerowana przez człowieka i ma niewiele skutków ubocznych, wśród nich głównie zaburzenia pracy żołądka i jelit. Dorośli mogą przyjmować maksymalnie 400 mg ibuprofenu co sześć godzin. Dzieci poniżej 12 lat – 30 mg na kilogram masy ciała.
Leki na bazie ibuprofenu to m.in.:
- Ibuprom,
- Ibuprom dla dzieci,
- Ibum,
- Metafen (połączenie ibuprofenu i paracetamolu).
Paracetamol
Jest uważany za lek dużo bezpieczniejszy od poprzedniego. Głównie dlatego, że nie podrażnia żołądka i nie wpływa na ciśnienie krwi. Można go stosować nawet w ciąży i karmiąc piersią. W przeciwieństwie do Ibuprofenu nie ma jednak właściwości przeciwzapalnych, dlatego nie będzie pomocny przy przeziębieniu czy grypie. Dorośli mogą przyjmować do 4 g substancji na dobę, w dawkach, co cztery do ośmiu godzin. U dzieci zależy to od masy ciała – maksymalnie podaje się 15 mg na jeden kilogram.
Paracetamol jako substancja czynna występuje w preparatach typu:
- Paracetamol Acord,
- Apap,
- Codipar,
- Effelargan,
- Metafen,
- Panadol,
- Calpol.
Kwas acetylosalicylowy
Popularna aspiryna jest najczęściej stosowanym lekiem na uśmierzenie gorączki i bólu. Ma również działanie przeciwzakrzepowe, dlatego polecana jest osobom z chorobami układu krążenia. Jest bardzo pomocna w reumatoidalnym zapaleniu stawów, a także w walce z kacem. Nie może być natomiast stosowana u osób cierpiących na wrzody żołądka, ani u kobiet w ciąży. Dorośli mogą jednorazowo przyjąć nawet 1000mg aspiryny, ale nie więcej niż cztery gramy w ciągu doby. Nie zaleca się podawania dzieciom poniżej 12. roku życia, jeśli nie zalecił tego lekarz.
Kwas acetylosalicylowy jest głównym składnikiem leków takich jak:
- Aspirin,
- Acard,
- Polopiryna S,
- Polocard.
- Alka-Seltzer,
- Etopiryna.