Kolanoskopia – jak przygotować się do tego badania i jak ono przebiega?

0
4340
Kolanoskopia – jak przygotować się do tego badania i jak ono przebiega?

Wiele osób zastanawia się, czym jest kolanoskopia. Jest to dosyć tajemnicza nazwa badania, wokół którego narosło wiele kontrowersji.

Czym jest kolanoskopia?

Najprościej mówiąc, jest to procedura medyczna, w której używa się kolanoskopu. Kolanoskop to podłużne urządzenie elastyczne w kształcie tuby. Kolanoskopu używa się do zbadania wewnętrznej warstwy okrężnicy i odbytnicy oraz do oceny stanu błony śluzowej jelita grubego. Przed kolanoskopią należy zastosować dietę, aby prawidłowo wykonać badanie.

Jakie są wskazania do kolanoskopii?

Wskazania do wykonania tego badania jest kilka. Między innymi kolanoskopia jest zalecana, kiedy pacjent skarży się na krwawienie z odbytu. Jeśli u pacjenta występuje zmiana w funkcjonowaniu jelit, na przykład zmiana rytmu wypróżnień, również zleca się kolanoskopię. Badanie to wykonuje się również wtedy, gdy występują inne, niewyjaśnione objawy brzuszne. Kolejnym wskazaniem do zastosowania kolanoskopii jest również niedokrwistość wynikająca z niedoboru żelaza przy uchyłkach jelita grubego. Kolanoskopia to także częste badanie w chorobach związanych z polipami jelita grubego. Wykonuje się także to badanie profilaktycznie pod kątem raka jelita grubego. Badanie kolanoskopowe służy też do monitorowania pacjentów, u których w przeszłości była sytuacja wystąpienia polipów, a także u tych, u których występowały nowotwory. Za pomocą badania kolanoskopowego możliwe jest sprawdzenie jelita grubego pod kątem takich chorób jak np. wrzodziejącego zapalenia jelita grubego lub choroby Leśniewskiego-Crohna.

Kolanoskopia – jak przygotować się do tego badania i jak ono przebiega?

Przygotowanie do kolanoskopii

Aby dobrze przygotować się do kolanoskopii, konieczne jest dokładne oczyszczenie jelita grubego. Aby było to możliwe, na 7 dni przed badaniem pacjent nie może przyjmować preparatów z żelaza lub innych leków. Najlepiej, aby w sprawie leków, które przyjmuje, pacjent skonsultował się z lekarzem. Pacjent nie może także jeść owoców pestkowych i czerwonych buraków. Zjedzenie buraków lub pestkowych owoców może sprawić, że kolor śluzówki jelita nie będzie wyraźny. Przed kolanoskopią należy także zastosować dietę płynną na 2-3 dni przed badaniem. W tych dniach nie należy przyjmować stałych posiłków, ale zupy, jednak bez warzyw ani dodatków. Można też przed badaniem kolanoskopowym pić wodę, a także możliwe jest picie herbaty czy soków. Pamiętać należy, aby soki pić bez miąższu. Natomiast w dzień przed badaniem jedyny dozwolony posiłek jest rano. Natomiast w dzień badania od popołudnia pijemy tylko preparat, który ma nas przygotować do kolanoskopii. Preparat ten powoduje częste wypróżnienia.

Na czym polega badanie?

Aby przystąpić do badania, konieczne jest zastosowanie się do określonych wytycznych. Pacjent przede wszystkim musi przebrać się w odzież ochronną. Następnie musi on położyć się na leżance w pozycji bocznej. Najczęściej jest tak, że pacjent powinien ułożyć się na lewym boku. Kolana powinien on mieć podciągnięte w kierunku brody. Co dzieje się potem? Najpierw lekarz dokonuje oględzin odbytu. Pacjent jest posmarowany żelem znieczulającym. Wykonywane jest badanie ręką, a potem wprowadzony jest kolanoskop, którym bada się jelito grube. Jelito grube jest badane do miejsca, gdzie łączyło się ono z jelitem cienkim. Takie badanie trwa od 20 do 40 minut. Badanie nie powoduje bólu, więc nie ma się czego obawiać. Wokół tego badania narosło jednak mnóstwo mitów, między innymi takich, że wywołuje ono ból. Natomiast pacjenci mogą doświadczać uczucia rozpierania i skurczów. Mogą pojawić się także wzdęcia. Czasami lekarz stosuje znieczulenie ogólne.

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here