Tuje to jedne z najprostszych w uprawie krzewów iglastych. To oraz ich nieszablonowy pokrój i gęsty układ gałązek sprawiają, że bardzo często pojawiają się w ogrodach. Szalenie popularne tuje sadzi się jesienią, jednak trzeba wziąć pod uwagę ich potrzeby i wymagania, by naprawdę dobrze się rozwijały. Dowiedz się, jak sadzić tuje!
Przygotowanie miejsca do sadzenia tui
Tuje najczęściej sadzi się w ogrodzie, często pełnią funkcję żywopłotu. Mogą być jednak także sadzone jako solitery, czyli rośliny rosnące pojedynczo, a niektóre odmiany dobrze sprawdzają się nawet w pojemnikach. To dlatego, że te niezwykłe rośliny występują w dziesiątkach odmian o różnej wysokości i pokroju, więc zanim zaczniesz szukać dla nich miejsca, koniecznie zapoznaj się z wymaganiami i charakterystyką odmiany. Każdy sklep ogrodniczy powinien mieć informacje tego rodzaju, więc w czasie kupowania sadzonek warto się z nimi zapoznać.
Sadzonki w doniczkach można sadzić przez cały sezon, ale najlepszy moment to przełom sierpnia i września. Rośliny posadzone w tym momencie roku są mniej podatne na przesychanie i zdążą wytworzyć stabilny system korzeniowy przed nadejściem zimy.
Tuje dobrze rozwijają się zwłaszcza w miejscach słonecznych, ale mogą rosnąć także w lekkim półcieniu. Warto zadbać o wartościowe podłoże dla nich – powinno być próchnicze, żyzne, głęboko uprawione. Przed sadzeniem glebę wzmacnia się substratem torfowym lub kompostem, dobrze sprawdzi się także kora sosnowa.
Sadzenie tui – technika sadzenia
Tuje sadzi się podobnie jak inne krzewy i drzewa ozdobne. W przypadku sadzonek z nagim korzeniem może być to bardziej kłopotliwe i niebezpieczne, ponieważ delikatne odrosty mogą ulec uszkodzeniu, ale na szczęście tuje najczęściej sprzedawane są w pojemnikach. Dzięki temu są z całą bryłą korzeniową, więc sadzenie jest nieco łatwiejsze.
Rośliny należy bardzo delikatnymi ruchami umieścić we wcześniej przygotowanych otworach. Na dnie każdej dziury powinna znaleźć się chociaż dwucentymetrowa warstwa drenażu, na przykład z drobnych kamieni lub grubszego żwirku. Krzewy sadzi się na takiej samej głębokości, na której rosły w szkółce.
Po posadzeniu, ziemię wokół roślin należy przydeptać lub uklepać i obficie podlać. Dzięki temu sadzonki szybciej się przyjmują w nowym miejscu. Młode tuje potrzebują o wiele częstszego podlewania niż starsze egzemplarze. Regularne podlewanie zapewni im szybszy wzrost i ładniejszy pokrój w przyszłości.