Ze względu na zawarte w krwi trombocyty, odpowiedzialne za krzepnięcie, plamy z krwi są szczególnie trudne do wywabienia. W celu ich usunięcia możesz użyć środka do usuwania plam, który dostaniesz w każdej drogerii. Pamiętaj jednak, by najpierw przetestować go na kawałku tkaniny w niewidocznym miejscu. Dzięki temu unikniesz zniszczenia ubrania. W przypadku plam z krwi najlepiej jest działać szybko, gdy jednak wszystko zaschnie, nie jesteś na całkiem przegranej pozycji. Uważaj jedynie, by nie pocierać zakrwawionymi miejscami o siebie nawzajem, ponieważ w ten sposób będziesz wcierał brud między włókna tkaniny i stanie się on trudniejszy do usunięcia. W poniższym artykule pokażemy Ci jak wywabić plamy z krwi za pomocą tego, co zwykle mamy pod ręką.
- Przygotuj czyste, jasne ręczniki czy szmatki, dużą miskę lub wannę napełnioną zimną wodą, sól, kostkę mydła oraz trzyprocentowy roztwór nadtlenku wodoru, czyli po prostu wodę utlenioną.
- Najpierw postaraj się usunąć jak największą ilość krwi za pomocą suchej szmatki, pocierając plamę od zewnątrz do wewnątrz – w ten sposób unikniesz jej powiększenia się.
- Pobrudzone krwią tkaniny zamocz w zimnej wodzie i zostaw na jakiś czas. Zależnie od trwałości plamy, proces ten może potrwać kilka godzin. Aby go przyspieszyć, dodaj do wody trochę proszku do prania. Jeżeli widzisz, że plama nadal jest mocno wyraźna, zdecyduj się na moczenie ubrania przez całą noc. Gdy i to nie przyniesie skutku, od razu przejdź do kolejnego punktu.
- Przygotuj roztwór wody z solą (2 litry wody oraz 1 szklanka soli) i zanurz w nim poplamione ubrania na pół godziny. Jeśli krew jest nadal widoczna, mamy dla Ciebie kolejny sposób.
- Postaraj się wywabić ją za pomocą mydła. Rozłóż mokre ubranie np. na dnie wanny i pocieraj plamę kostką mydła. Możesz kupić w drogerii również specjalne mydełko do wywabiania plam.
- Gdy oporna plama nie daje się pokonać, czas na ostateczny krok, czyli trzyprocentowy roztwór nadtlenku wodoru. Jest to metoda, której stosowania nie zalecamy na samym początku, ponieważ, podobnie jak wybielacz, osłabia włókna materiałów. Roztwór nie powinien powodować odbarwień, lecz może zniszczyć tkaninę. Polej plamę wodą utlenioną i pocieraj delikatnie zwilżoną szmatką.
- Po całym procesie wywabiania plamy ubranie dokładnie wypłucz lub po prostu wypierz je w pralce, aby pozbyć się użytych detergentów.
- Bądź ostrożny i nie poddawaj się pokusie wysuszenia ubrania w celu upewnienia się, czy plama jest nadal widoczna. Jeśli masz wątpliwości co do tego czy została usunięta, lepiej powtórz wybrane kroki ponownie, ponieważ wysuszenie ubrania z plamą sprawi, że stanie się ona jeszcze trudniejsza, a nawet niemożliwa do wywabienia.