Aloes jest pożyteczną rośliną wykorzystywaną szeroko zarówno w kosmetologii jak i branży spożywczej. Każdy z nas z pewnością chociaż raz spotkał się z łagodzącym kremem do rąk z wyciągiem z aloesu czy pił smaczny napój aloesowy z kawałkami miąższu. Roślinę tą charakteryzuje bogactwo witamin, minerałów, aminokwasów i kwasów tłuszczowych. Ma właściwości bakteriobójcze, przeciwzapalne, alkalizujące, wspomaga trawienie, gojenie czy oczyszczanie organizmu. Możemy używać go do sporządzania domowych maści, nalewek oraz odżywczych soków. Dlaczego więc nie zacząć uprawiać go na parapecie? Do rozpoczęcia doniczkowej hodowli aloesów wystarczą odnóżki, które być może znajdziesz nawet u sąsiada na balkonie, lub nasiona. Poniżej przeczytasz o obu tych sposobach.
Rozmnażanie przez odnóżki
- Jeżeli to Twoja pierwsza odnóżka aloesu, zwróć uwagę na jej korzenie. Powinny być jędrne i jasne. Korzonki poszarzałe i słabe odetnij czystym narzędziem, a miejsce to osusz kawałkiem papieru lub przyprósz węglem – dzięki temu zmniejszysz ryzyko zachorowania rośliny. Korzenie powinny być czyste i suche. Jeśli się lepią, umyj je pod delikatnym strumieniem wody.
- Aloes najbardziej lub ziemię przewiewną – dobrze będzie się zatem czuł na podłożu dla kaktusów lub mieszaninie ziemi uniwersalnej ze żwirem czy piaskiem. Roślina urośnie również na samej ziemi uniwersalnej, lecz może wówczas wypuścić długie, cienkie, a tym samym słabe liście. Wybierając doniczkę, koniecznie zwróć uwagę na to, by miała ona dziurki. Zaopatrz się również w podstawkę. Aloesy nie lubią nadmiaru wilgoci. Odnóżkę zasadź w przygotowanej ziemi i dobrze ugnieć podłoże. Następnie podlej roślinę i zlej nadmiar wody z podstawki. Aby odprowadzić wilgoć możesz ułożyć pod doniczką ręcznik papierowy. Jeśli po nawodnieniu ziemia ubiła się, dosyp jej więcej. Do kolejnego podlania rośliny odczekaj nie mniej niż miesiąc.
Rozmnażanie z nasion
- Nasiona aloesu trudno zdobyć. Charakteryzuje je krótki termin przydatności – dojrzałe nasiona tracą zdolność kiełkowania szybciej niż przebiega cały proces ich transportu i dystrybucji do sklepów ogrodniczych, dlatego warto skupić się na niezawodnej uprawie aloesu z odrostów korzeniowych.
- Jeżeli jednak uda Ci się zdobyć nasiona, okres wysiewu przypada od lutego do kwietnia. Użyj wówczas piaszczystego podłoża, a doniczki umieść w półcieniu. Odpowiednią temperaturą będzie ok. 21 stopni. Nasiona, w przeciwieństwie do odnóżki, potrzebują częstszego nawadniania. Ziemia powinna być zawsze lekko wilgotna, unikaj jej przesuszania.