Nawet jeżeli używasz poszewek, prędzej czy później dojdziesz do wniosku, że Twoim poduszkom przydałoby się odświeżenie. Zależenie od ich wypełnienia, będziesz mógł wyprać je samodzielnie w pralce, ręcznie, wysuszyć w suszarce lub, niestety, pozostanie Ci jedynie wizyta w pralni chemicznej. Przed podjęciem jakichkolwiek kroków zapoznaj się ze wskazówkami na metce. Dzięki temu unikniesz zniszczenia poduszek.
- Jeżeli na metce znalazłeś informację, że poduszki można prać w pralce, postaraj się całkowicie wypełnić bęben – pozwoli to na równomierne rozłożenie ciężaru podczas wirowania. Pojedyncza poduszka mogłaby doprowadzić do uszkodzenia pralki. Poduszki pierz z niedużą ilością proszku, wybierając program dla delikatnych materiałów i niezbyt wysoką temperaturę. Ponieważ poduszki są bardzo chłonne, możesz skorzystać z opcji podwójnego płukania – w ten sposób z pewnością pozbędziesz się detergentów.
- Do prania ręcznego poduszek najlepiej użyć płynu do płukania. Jak w przypadku prania w pralce, ze względu na chłonność poduszek, warto zwrócić szczególną uwagę na wypłukanie ich w czystej wodzie. Istotne jest pozbycie się nadmiaru wilgoci przez mocne wyciśnięcie pranych materiałów. Kilkukrotne strzepanie poduszek również w tym pomoże, a dodatkowo przywróci im nieco sprężystości.
- Nigdy nie zabieraj się za pranie poduszek, jeśli nie możesz im zapewnić wystarczająco suchego i ciepłego miejsca do wyschnięcia. W przeciwnym razie nagromadzona przez zbyt długi czas wilgoć stanie się źródłem przykrego zapachu. Jeżeli masz możliwość wywieszenia poduszek na zewnątrz, najlepiej w słoneczny dzień, koniecznie skorzystaj z takiej opcji. Nieliczni z nas posiadają suszarki do ubrań. Jeżeli jesteś szczęśliwcem, który może pozwolić sobie na ekspresowe suszenie, włóż do bębna piłeczkę tenisową. Rozbije ona nierówności w poduszkach, czyniąc je na powrót puszystymi. Pamiętaj, że nie każda poduszka może być suszona w ten sposób – koniecznie sprawdź to na metce!
- Niekiedy jedynym rozwiązaniem, np. w przypadku dużych poduch puchowych, jest pranie chemiczne. Jeżeli zależy Ci na szybkim odświeżeniu poduszek, którego głównym celem będzie pozbycie się roztoczy, skorzystaj z upałów lub mrozów i wystaw poduszki na dwór na kilka godzin. Latem odpowiednie będą temperatury powyżej 25 stopni, natomiast zimą trzeba poczekać na mrozy poniżej 15 stopni.
- Poduszki z pianki termoelastycznej należy prać chemicznie. Możesz je jednak odświeżyć samodzielnie, wykorzystując sposób podany w punkcie czwartym lub sodę. Wystarczy posypać nią piankę, zostawić na cały dzień, a po zabiegu wytrzepać poduszkę lub zebrać drobiny odkurzaczem.