Zawód żołnierza cieszy się dużym uznaniem społecznym, ale należy pamiętać, że nie jest profesja przyjemna, ponieważ wymaga ona wielu wyrzeczeń. Żołnierz zawodowy to profesja stresująca, ale jednocześnie gwarantująca stabilizację finansową. Ile zarabia żołnierz zależy od jego stażu oraz stopnia. Jego wynagrodzenie składa się jednak przeważnie z pensji podstawowej oraz szeregu dodatków. W tym roku dodatkowo w budżecie państwa znalazły się środki pozwalające na podniesienie pensji zasadniczej dla szeregowców. Ma to na celu zachęcenie młodych ludzi do wstępowania do armii.
Podstawowym elementem wchodzącym w skład pensji żołnierza jest tak zwane uposażenie zasadnicze. Do tego na pensję składają się dodatki. Jest ich kilka. Doświadczeni żołnierze mogą liczyć na przykład na dodatek za długoletnią służbę wojskową czy też dodatek specjalny. Popularny jest też dodatek motywacyjny oraz wyrównawczy, który jest powszechnie dostępny. W skład wynagrodzenia wchodzą też tak zwane inne należności. Mowa tutaj na przykład o zasiłkach na zagospodarowanie, dodatkowe uposażenie roczne czy też nagrody jubileuszowe.
Pensje żołnierzy uzależnione są oczywiście od stopnia. Szeregowiec otrzymuje uposażenie zasadnicze na poziomie 3200zł brutto miesięcznie. Na przeciwległym biegunie znajdują się generałowie. Ich wynagrodzenie wynosi 15 960 złotych miesięcznie brutto. Nowy rok jest czasem wprowadzania podwyżek do armii. Przeciętne wynagrodzenie w tym roku w armii będzie więc kształtować się na poziomie od 4873 do 5539 złotych brutto.
Na początku swojej kariery zawodowej w wojsku szeregowcy mogą liczyć na dodatek motywacyjny. Przysługuje on również podoficerom. Dodatek ten przyznawany jest przede wszystkim w oparciu o opinię przełożonych. Do otrzymania takiego dodatku uprawnia dobra opinia u przełożonego oraz wysokie oceny z egzaminów na klasę kwalifikacyjną. Na początku służby dodatki te nie są wysokie, ponieważ wynoszą jedynie kilkadziesiąt złotych. Wraz ze stażem pracy ich wysokość automatycznie wzrasta.