Miasto Hel, usytuowane na krańcu mierzącego 34 km Półwyspu Helskiego, należy do najbardziej niezwykłych zakątków naszego kraju. Oblane z trzech stron wodami Morza Bałtyckiego bywa nazywane początkiem Polski. Trudno znaleźć miejsce, które byłoby położone w bardziej unikatowy sposób. Jednak nie tylko lokalizacja i bliskość morza sprawiają, że Hel cieszy się tak dużym powodzeniem wśród turystów.
Na Helu nietrudno o pokoje nad morzem. Morze widać bowiem niemal w każdego miejsca w mieście. Co ważne – można tu nocować bez obaw o sytuację epidemiologiczną. W obiektach turystycznych wdrożono bowiem szereg procedur bezpieczeństwa. „Jesteśmy w pełni przygotowani na przyjmowanie gości. Nasze apartamenty po zakończeniu pobytu są dezynfekowane specjalnie do tego przeznaczonymi środkami na bazie alkoholu, ze szczególnym uwzględnieniem takich powierzchni jak klamki, poręcze czy blat stołu. Również biura zostały przystosowane do przyjmowania gości z zachowaniem wymaganego odstępu i zaopatrzone w płyny do dezynfekcji rąk” – mówi przedstawiciel firmy Sun&Snow, oferującej wynajem prywatnym apartamentów w miejscowości Hel i innych regionach Polski.
Zobacz apartamenty Hel i ciesz się zasłużonym wypoczynkiem nad morzem!
Atrakcje i apartamenty. Hel nie tylko dla plażowiczów
Wielu turystów przyjeżdża na Hel z myślą o uprawianiu sportów wodnych i leniwym wylegiwaniu się na plaży. Tymczasem miasto ma do zaoferowania o wiele więcej! Oto 8, najważniejszych według nas, atrakcji Helu.
-
Fokarium
W 1992 roku na plaży na Półwyspie Helskim znaleziono wycieńczoną małą fokę. Zwierzę otrzymało imię Balbina (choć, jak się okazało – bardziej pasowało Balbin) i zostało otoczone opieką w Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Niebawem na Helu powstało fokarium z prawdziwego zdarzenia. Zwiedzający mogą lepiej poznać życie fok, a także dowiedzieć się więcej na temat czyhających na nie zagrożeń wynikających z zanieczyszczenia środowiska. Misją fokarium jest również opieka nad rannymi zwierzętami i umożliwienie im powrotu do naturalnego miejsca życia.
-
Latarnia morska
Latarnia znajduje się na krańcu Mierzei Wiślanej i wskazuje drogę statkom płynącym do portów w Gdańsku i Gdyni. Ma wysokość 41 metrów. Latarnia, którą można dziś podziwiać, zastąpiła po II wojnie światowej swoją zniszczoną w wyniku działań wojennych poprzedniczkę, wybudowaną jeszcze na przełomie XVIII i XIX wieku.
-
Port morski
Port tętni życiem. Pracują tu jednak nie tylko rybacy. Od lat w porcie funkcjonują również tramwaje wodne, którymi można dostać się do Trójmiasta.
- Ulica Wiejska
To najbardziej reprezentacyjna ulica w mieście Hel. Znajdują się tu liczne domki rybackie, charakterystyczne dla dawnej kaszubskiej zabudowy, oraz popularne kawiarnie i restauracje.
- Kładki spacerowe
Trasa spacerowa biegnie od portu dookoła helskiego cypla. Początkowo jest to droga wysypana żwirem, która jednak stopniowo przechodzi w szeroką promenadę, biegnącą nad wydmami. Dzięki temu możesz rozkoszować się nadmorskimi krajobrazami bez szkody dla lokalnej przyrody.
- Muzeum Rybołówstwa
Muzeum znajduje się w budynku dawnego kościoła, będącego najstarszym zabytkiem Helu. Ekspozycja obejmuje m.in. łodzie i sprzęty rybackie, jakich używano w regionie na przestrzeni lat. Tradycyjne muzealne wystawy zostały uzupełnione o interaktywne atrakcje, jak symulator sztormu. Dzięki temu coś dla siebie znajdą tu zwiedzający w każdym wieku.
Na dawnej dzwonnicy mieści się punkt widokowy.
- Muzeum Obrony Wybrzeża
Eksponaty nawiązujące do historii militarnej Rejonu Umocnionego Hel znajdują się w kilku wyremontowanych obiektach dawnej niemieckiej baterii artylerii nadbrzeżnej „Schleswig Holstein” oraz stanowisku nr 4 przedwojennej baterii im. Heliodora Laskowskiego.
- Dom Morświna
To malutkie muzeum poświęcone morświnowi – ginącemu gatunkowi Bałtyku. Można tu nie tylko lepiej poznać życie tych morskich ssaków, lecz także dowiedzieć się, jakie są największe zagrożenia dla ich przetrwania.
Materiał powstał we współpracy z firmą Sun&Snow.