Czym jest czerniak?
Czerniak, jeden z najpopularniejszych i najbardziej agresywnych nowotworów skóry występujących u człowieka. Czerniak, nazywany też czerniakiem złośliwym wywodzi się z melanocytów – komórek barwnikowych skóry.
Skąd się bierze czerniak złośliwy?
Nadmierna ekspozycja ciała na promieniowanie ultrafioletowe słoneczne, lub ze sztucznych źródeł potęguje możliwość wystąpienia nowotworu. Powodem pojawienia się charakterystycznych dla czerniaka zmian skórnych mogą być też uwarunkowania genetyczne pacjenta. Czasami nie mamy wpływu na działanie naszego organizmu.
Jakie są rodzaje czerniaków?
Czerniak występuje w różnych postaciach: szerzący się powierzchownie, czerniak guzkowy, z plamy soczewicowatej, podpaznokciowo-kończynowy, znamieniopodobny i nie tylko.
Do najbardziej popularnych i najczęściej występujących zmian nowotworowych należą: czerniaki szerzące się powierzchniowo i czerniaki guzkowate. Stanowią one 80% wszystkich diagnozowanych czerniaków skóry u ludzi.
Jak zapobiegać złośliwym nowotworom skóry?
Pamiętaj by zawsze przed wyjściem na słońce zabezpieczać skórę odpowiednimi kremami z filtrem UV o wysokim stopniu ochrony.
Ogranicz wizyty na solarium do minimum, sprawdzaj jakość lamp w tego typu miejscach, zanim zdecydujesz się wystawić swoje ciało na ich działanie.
Regularnie badaj swoją skórę, miej pod kontrolą nowe pieprzyki i znamiona. Nieregularne znamiona o dużej powierzchni powinny wywoływać niepokój i być dzwonkiem alarmowym.
Gdy zauważysz u siebie niepokojące znamię udaj się do dermatologa, lekarza, specjalisty od chorób skórnych.
Co kryje się za tajemniczą nazwą ABCDE?
Tradycyjne objawy tego raka skóry można sprawdzać metodą ABCDE. Badaj się samodzielnie w domu przed snem lub zaraz po obudzeniu. Niech wejdzie to w nawyk tobie i twojej rodzinie. Zadbaj o siebie i o swoich bliskich. Zdrowie to podstawa.
Nazwa metody pochodzi od pierwszych liter symptomów, na które powinniśmy zwrócić uwagę. Litery odpowiadają hasłom w języku angielskim. Gdzie „A” oznacza asymetrię. Najbardziej powinny zaniepokoić nas zmiany o nieregularnym, asymetrycznym wyglądzie. Kolejne „B” informuje o brzegach (borders) – postrzępione, nierówne granice znamienia nie są dobrą wróżbą. Natomiast „C” to naturalnie kolor. Czerniak jak sama nazwa wskazuje występuje w podcieniach czerni, brązu. Litera „D”, to diameter- średnica. Każda większa zmiana powinna nas zastanowić. Ostatnie w zestawie „E”, to uwypuklenie. Skoro rozszyfrowaliśmy już znaczenie metody, bierz się do dzieła i dokładnie sprawdź swoje ciało, centymetr po centymetrze,.
Obawiasz się, że masz czerniaka?
Nie każda zmiana barwnikowa, to nowotwór złośliwy. Większość z nich jest łagodna i nieinwazyjna. W celu ich zbadania skontaktuj się ze specjalistami z Aestetic Clinic. Klinika zajmuje się medycyną estetyczną, posiada wykwalifikowanych lekarzy i nowoczesne sprzęty.
Wszystkie niezbędne informacje o nowotworze, oraz dane kontaktowe znajdziesz na stronie: wrosinski.pl.
Nie zwlekaj, szybka diagnoza, to większa szansa na wyleczenie!