Cukrzyca typu II – wiele osób zastanawia się, co to jest za choroba. O cukrzycy słyszeliśmy dużo, ale są różne rodzaje tej choroby. Okazuje się, że ten typ cukrzycy znany jest również pod tytułem cukrzycy insulinozależnej. Jest to choroba przewlekła. Wpływa ona na sposób metabolizmu cukru w organizmie. Problem polega na tym, że trzustka u chorej osoby ciągle produkuje insulinę. Hormon ten ma takie zadanie, aby transportować substancje odżywcze do różnych tkanek organizmu. Jednak jest tak, że komórki są odporne na działanie insuliny. Przyczynia się to do tego, że glukoza, czyli cukier, nie może przedostać do nich. Jest więc gromadzona we krwi. Co jeszcze więcej wiadomo na temat cukrzycy?
Jakie są objawy choroby?
Nie zawsze chorobę można od razu zdiagnozować. Wczes19ne objawy cukrzycy są często niewidoczne. Jest to bardzo niebezpieczne. Niestety, jest tak, że co trzecia osoba w ogóle nie zdaje sobie sprawy z tego, że cukrzyca się u niej rozwinęła. Jest jednak tak, że wysoki poziom cukru w organizmie utrzymujący się jakiś czas przynosi w końcu skutki. Czymś, co powinno nas zaniepokoić jest duże pragnienie. Powodem do niepokoju jest częste oddawanie moczu. Objawem cukrzycy typu II jest też gwałtowne schudnięcie, którego nie można wyjaśnić. Częsty ból głowy to też powód tej choroby. Jeśli długo jesteśmy zmęczeni, również to powinno nas zaniepokoić. Powodem do niepokoju mogą być także infekcje oraz zakażenia. Szczególnie jeśli infekcje te dotyczą dróg moczowych. Zaburzona seksualność i brak libido to również częste powody cukrzycy typu II.
Jakie są czynniki ryzyka cukrzycy typu II?
Wiele osób zastanawia się, co może powodować cukrzycę. Okazuje się, że jest kilka czynników, które powodują ryzyko wystąpienia cukrzycy. Takim czynnikiem jest na przykład nadwaga. Nadwaga jest częstą przyczyną wielu chorób, a cukrzyca jest właśnie jedną z nich. Okazuje się, że im organizm ma więcej tkanki tłuszczowej, tym częściej komórki są bardziej odporne na insulinę. Jednak to wcale nie znaczy, że osoby, które mają dobrą wagę nie będą chorowały na cukrzycę typu II. Choroba ta może dopaść każdego. Jednak jest i tak, że o skłonności do cukrzycy decyduje także to, w jakim miejscu gromadzi się tkanka tłuszczowa. U niektórych osób taka tkanka gromadzi się głównie w części brzusznej. I to właśnie te osoby często chorują na ten rodzaj cukrzycy. Kolejnym powodem, który zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę jest brak ruchu. Aktywność fizyczna to bardzo ważna rzecz. Nawet najnowsza piramida żywienia stawia aktywność fizyczną na pierwszym miejscu. Powinniśmy ćwiczyć przynajmniej pół godziny dziennie. Tymczasem wiele osób nie uprawia żadnego sportu. Takie osoby są właśnie narażone na cukrzycę. Okazuje się, że to właśnie ćwiczenia wspomagają dobrą dystrybucję glukozy w organizmie. Istotnym czynnikiem ryzyka jest także to, czy w rodzinie były osoby, które chorowały na cukrzycę. Jeśli tak, jesteśmy bardziej narażeni na tę chorobę. Mogą to być rodzice, dziadkowie lub rodzeństwo. Bardzo ryzykowny jest także wiek. 45 lat to wiek, po którym rośnie ryzyko zachorowania na cukrzycę. Również ryzykowna jest skłonność w tym wieku do mniejszej ilości ruchu. Po 45 roku życia również tyjemy, więc dodaje to ryzyka. Jednak wiek nie musi być wyznacznikiem, bo coraz częściej to właśnie dzieci chorują na cukrzycę. Szczególnie jeśli są to dzieci, które mają nadwagę. Bardzo niebezpieczna jest też nie sama cukrzyca, ale stan przedcukrzycowy. Czynnikiem ryzyka jest też cukrzyca ciążowa, zespół policystycznych jajników.