Co powinno się wiedzieć na temat Lipidogramu?

0
2436
Co powinno się wiedzieć na temat Lipidogramu?

Skoro tekst ma dotyczyć lipidogramu nie pozostaje nic innego jak zacząć od wyjaśnienia o czym tak naprawdę jest mowa. Najprościej powiedzieć, że lipidogram to badanie, ale takie postawienie sprawy nie powinno być dla nikogo satysfakcjonujące.

Co nazywamy Lipidogramem?

Lipidogramem nazywamy badania laboratoryjne mające na celu dostarczenie informacji związanych z poziomem lipidów we krwi. Badania te wykonuje się, aby zawartość poszczególnych frakcji tłuszczowych była całkowicie jasna.

Do kogo skierowany jest Lipidogram?

Skoro wiemy, że mowa o badaniach laboratoryjnych to nie pozostaje nic innego jak przejść do tego, do kogo skierowane są wspomniane wcześniej badania laboratoryjne. Osoby mające 20 lub więcej lat powinny pamiętać o tym, że raz na 5 lat zaleca się wykonywanie badania krwi z lipidogramem. Jak łatwo się domyślić – w pewnych przypadkach wspomniane sprawdzanie powinno odbywać się częściej. Konkretnie chodzi chociażby o sytuację kiedy mamy sprzeczne wartości cholesterolu całkowitego. Chcecie więcej przykładów? Lipidogram skierowany jest także do tych, którzy mierzą się z następującymi problemami:

Co powinno się wiedzieć na temat Lipidogramu? – nadciśnienie tętnicze

– palenie papierosów

cukrzyca

– choroby układu krążenia w historii rodziny

Widać więc jasno, że mówimy o naprawdę szerokiej pomocy, ale przede wszystkim My sami musimy chcieć sobie pomóc. To taki priorytet.

Czy wymagane jest odpowiednie przygotowanie do Lipidogramu?

Z pewnością większość z Państwa zadała sobie takie właśnie pytanie. Odpowiedź na nie jest bardzo prosta – specjalne przygotowania nie są wymagane (z małym wyjątkiem). Jesteście zaskoczeni takim obrotem spraw? Nawet, jeśli to nie ma powodów do zmartwień. Warto jeszcze dodać o jakim wyjątku mowa, prawda? Otóż, chodzi o fakt, że krew powinna zostać pobrana 9-12 godzin od ostatniego, niewielkiego posiłku.

Otrzymujemy wyniki – jak należy je interpretować?

Po badaniu jak to po badaniu – otrzymuje się wyniki. Jakiekolwiek by nie były warto pamiętać o odpowiedniej interpretacji. Jeżeli interpretacja ma być odpowiednia – musimy wyróżnić cztery kwestie. Te kwestie to: poziom cholesterolu całkowitego, poziom LDL, poziom HDL oraz poziom trójglicerydów.

Zacznijmy może od końca czyli od poziomu trójglicerydów. Jeżeli nie wiedzieliście to od tego momentu pamiętajcie, że trójglicerydy są podstawowym rodzajem tłuszczu (biorąc pod uwagę to, co jest we krwi człowieka). Normy nie powinny przekraczać 150 mg/dl. Im wyższy poziom tym większa szansa, że mamy chorobę wieńcową.

Będziemy szli może od końca – czas na poziom HDL. W przypadku tego poziomu należy dokonać rozróżnienia pod względem płci. U mężczyzn pomiar powinien wynieść nie więcej niż 40 mg/dl a u kobiet nie więcej niż 46 mg/dl.

Sytuacja z poziomem LDL wygląda tak, że norma w lipidogramie powinna być mniejsza niż 115 mg/dl. Im większa wartość tym gorzej. Warto także zaznaczyć, że w przypadku osób z chorobą układu krążenia/cukrzycą sytuacja jest inna – norma powinna być mniejsza niż 100 mg/dl.

Prawidłowy poziom cholesterolu całkowitego powinien wynieść maksymalnie 190 mg/dl. Kiedy jest cukrzyca lub choroba układu krążenia (tak jak powyżej) to norma jest mniejsza o 15 mg/dl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here