Wstawanie rano o wczesnej porze i spoglądanie na podkrążone oczy często nas drażni, choć nie przykładamy do tego wielkiej wagi. Zwalamy winę na czytanie do późnej w nocy, oglądanie filmów przy złym świetle czy po prostu przemęczenie wynikające z nadmiaru pracy i niedomiaru czasu wolnego. Większość ludzi je ignoruje pomimo, że to może być to dla nas znak. Czy zwykłe cienie pod oczami stanowią coś więcej niż tylko szare, brzydkie podkreślenie oczu? Powszechność tego zjawiska utwierdza nas w przekonaniu, że nie ma się czym przejmować, bo skoro inni tego nie robią to czemu miałbym się martwic?
Przyczyny cieni pod oczami
Jednakże to nie do końca prawda. Choć duża ilość alkoholu i brak wyspania zaowocują cieniami pod oczami jednak nie tylko to. Czy świadczy to o jakiejś chorobie? Czasem to kwestia skłonności dziedzicznych. Warto zatem przyjrzeć się własnym krewnym i podpytać rodziców czy na przykład dziadkowie tak nie mieli. Duże szare podkowy pod oczami mogą jednak świadczyć o jakimś schorzeniu albo stanie organizmu, dlatego warto wybrać się do lekarza. Nie warto jednak wpadać w panikę i biec do lekarza z każdym podejrzeniem choroby. Przyjrzyjmy się zatem liście chorób, które mogą przyczyniać się do tego nieładnego schorzenia. Chociażby alergie na niektóre pylące rośliny głównie wiosną, mogą wywołać sińce. Nadmiar i niedobór snu. Jeśli mamy problem długo utrzymujący się i cierpimy na bezsenność jest to dobry powód by wybrać się do specjalisty, natomiast gdy śpimy za dużo i nie możemy się obudzić to pewnie należałoby poszukać przyczyny. Jak wiadomo w życiu jest wiele poważnych i trudnych sytuacji, które wywołują stres, a i często przez to płacz, co też prowadzi do cieni pod oczami. Atopowe zapalenie skóry, anemia (braki żelaza uniemożliwiają krwi dostarczenie odpowiedniej ilości tlenu do tkanek wokół narządu wzroku). Nie możemy unikać stwierdzenia oczywistości, mianowicie do pogorszenia wyglądu naszej twarzy mocno przyczyniają się używki takie jak wszelkiego rodzaju narkotyki, papierosy czy alkohol. Łatwo zauważyć u osób uzależnionych, jak ich twarz zmieniła się od czasu gdy zaczęli regularnie otruwać własny organizm.
Jedną z wielu chorób cywilizacyjnych mających wpływ na sińce to otyłość , która powoduje zatrzymanie wody w organizmie w dużo za dużej ilości. Tą samą rzecz powoduje ciąża. Niekiedy występuje również dość niegroźna aczkolwiek mało estetyczna nieregularność w pigmentacji skóry. Charakterystyczne dla tego schorzenia są ciemne plamy na całym ciele nie tylko pod oczami. I na tym kończy się lista schorzeń wywołujących cienie pod oczami, w wyniku których nie trzeba udawać się do lekarza. Co jeśli jednak cienie pod oczami są silnym znakiem od organizmu, że dzieje się z nami coś złego? Trychinoza to kolejna choroba, wywołująca to nieładne zjawisko. Jest to rodzaj włosiennicy czyli ludzkiego pasożyta, bardzo uciążliwego i trudnego w wyleczeniu. Kolejnym tak ciężkim schorzeniem jest mononukleoza. Powoduje ona tak jak ciąża i otyłość, zatrzymywanie wody w organizmie. Do listy takich chorób dołącza niedoczynność tarczycy, atopowe i kontaktowe zapalenie skóry oraz prawie wszystkie choroby wątroby. Z tą lista chorób należy udać się do lekarza i zacząć je leczyć.
Zakrywanie cieni pod oczami
Zatem, następnym razem gdy znów spróbujemy makijażem zakryć cienie pod oczami, może warto się zastanowić czy nie są one znakiem od organizmu, że coś dzieje się nie tak? Nie mowa tu o panice i tworzeniu kilometrowych kolejek do lekarza, a wzmożeniu obserwacji własnego ciała. Może tryb życia który prowadzimy nam nie służy? Może est to najwyższy czas odłożyć papierosa i odstawić butelkę alkoholu. Zdrowy tryb życia zawierający i elementy ze zdrowej kuchni jak i zażywania sportu, posłuży nie tylko naszemu zdrowiu ale i również kondycji naszego ciała oraz jego wyglądowi. Jeśli zaś staramy się prowadzić w miarę zdrowe życie, a używki wszelakiego rodzaju są nam obce, to czas przypatrywać się swojemu ciału czy na innych płaszczyznach nie daje nam sygnałów. Jeśli sińcom towarzyszą inne symptomy to może warto zrobić sobie standardowe badania krwi i moczu, a wtedy gdy coś się nie zgadza lub odbiega od normy, udać się do specjalisty. Na niedobory snu należy znaleźć jakieś odpowiadające nam sposoby i doprowadzić swoje ciało do stanu pełnej gotowości poprzez wyspanie się. Co do zatrzymywania wody w organizmie… w przypadku otyłości czas wziąć życie we własne ręce i zacząć ćwiczyć i przejść na dietę. Natomiast jeśli dotyczy to ciąży to nie mamy na to aż takiego wpływu. Jedyne co możemy zrobić to starać się dużo odpoczywać i regularnie stosować maseczki z ogórkiem. W przypadku sińców pod oczami należy zachowywać się jak z każdą inną dolegliwością – nie wpadać w panikę tylko zastanowić się i działać zgodnie ze zdrowym rozsądkiem.