Choroby wywoływane przez ugryzienie kleszcza – borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu

0
2573

Borelioza jest przewlekłą chorobą rozwijającą się w wyniku ugryzienia zakażonego kleszcza. Pierwszy objaw choroby – czerwony rumień, zwykle pojawia się do trzech tygodni od momentu ugryzienia. Inną chorobą spowodowaną zaatakowaniem przez kleszcza jest kleszczowe zapalenie mózgu mogące prowadzić nawet do śpiączki.

Kleszcze są niewielkimi pasożytami, które mogą przenosić niebezpieczne dla człowieka choroby o przebiegu przewlekłym i ogólnoustrojowym. Nieleczone prowadzą do poważnych powikłań zdrowotnych. Jedną z częstszych chorób jest krętkowica kleszczowa atakująca skórę i różne układy: oddechowy, nerwowy, krwionośny i ruchowy.

Kleszcze – czym może skutkować ugryzienie?

Kleszcze są pasożytami, które szczególnie uaktywniają się w okresie od marca do listopada. Ich siedliskiem życia są łąki, lasy i parki. Najczęściej przebywają w wysokich trawach oraz na drzewach. Ugryzienie kleszcza może skutkować poważnymi następstwami zdrowotnymi. Te niewielkie pasożyty mogą zarazić człowieka różnymi chorobami. Najczęstszą jest borelioza nazywana inaczej krętkowicą kleszczową lub chorobą z Lyme. Innym częstym schorzeniem rozwijającym się w wyniku ugryzienia przez zakażonego kleszcza jest odkleszczowe zapalenie mózgu. Rzadziej występują: babeszjoza, choroba kociego pazura (inaczej bartonelleza), anaplazmoza. Ugryzienie kleszcza jest bezbolesne, dlatego człowiek bardzo często nie jest świadomy, że został zaatakowany przez tego pajęczaka. Należy pamiętać, że nie każde ugryzienie stanowi niebezpieczeństwo dla zdrowia, jednak po każdym należy obserwować swój organizm, a najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Borelioza – jak się objawia?

Borelioza jest chorobą przewlekłą i ogólnoustrojową o niecharakterystycznym przebiegu. Schorzenie to atakuje różne układy ludzkiego organizmu. Najczęściej pierwszym objawem krętkowicy kleszczowej jest rumień wędrujący, który pojawia się w miejscu ugryzienia kleszcza. Zmiana ta zwykle występuje po około 1-3 tygodniu od momentu ugryzienia i po około miesiącu ustępuje samoistnie. Rumień ma postać owalnej lub okrągłej zmiany o czerwonym zabarwieniu i średnicy około 1,5 cm. W niektórych przypadkach na jego powierzchni tworzą pęcherze lub zmiany martwicze. Innymi objawami skórnymi mogącymi towarzyszyć boreliozie są: niebolesny guz na małżowinie usznej, mosznie lub sutku o charakterystycznym czerwono-niebieskim kolorze (tzw. chłoniak limfocytowy) oraz przewlekłe zanikowe zapalenie skóry występujące częściej u dzieci. Borelioza atakuje również inne układy: krwionośny, oddechowy, nerwowy i ruchowy. Mogą jej towarzyszyć takie symptomy, jak: objawy grypopodobne (gorączka, dreszcze, zlewne poty), zmniejszenie wydolności organizmu, nagły spadek masy ciała, drętwienie kończyn, bóle mięśniowo-stawowe. Do neurologicznych objawów choroby z Lyme należą m.in.: zapalenie nerwów czaszkowych lub opon mózgowo-rdzeniowych, zaburzenia widzenia, nadwrażliwość na dotyk, psychozy. Nieleczona borelioza może doprowadzić do niebezpiecznych powikłań, wśród których wymienia się: zapalenie serca, przewlekłe zapalenie mózgu, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Kleszczowe zapalenie mózgu – objawy

Kleszczowe zapalenie mózgu jest chorobą o przebiegu dwuetapowym. W pierwszej fazie pojawiają się takie objawy jak gorączka i symptomy grypopodobne, które zwykle ustępują w okresie do 7 dni. Po upływie kilku dni od ustąpienia objawów gorączka pojawia się ponownie wraz z innymi objawami: wymiotami, nudnościami, biegunką, sztywnością karku, bólami głowy, drgawkami. Mogą wystąpić również zaburzenia równowagi, niedowłady, porażenia, a nawet utrata przytomności i śpiączka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here