Badanie KTG to badanie wykonywane w czasie ciąży. Jednak nazwa brzmi dosyć enigmatycznie. Na czym to badanie właściwie polega? I czego ono dotyczy. Jak ono przebiega i jak się do niego odpowiednio przygotować? Takie oto pytania zadaje sobie niejedna kobieta.
KTG – co to takiego?
KTG to inaczej kardiotokografia. Jest to jedno z najważniejszych badań w trzecim trymestrze ciąży. Badanie to wykonuje się także w trakcie porodu. Podczas badania KTG lekarz monitoruje liczbę uderzeń serca dziecka. To monitorowanie to kardiografia. Jednak w tym czasie na to badanie składa się także rejestrowanie skurczów macicy. Rejestrowanie skurczów macicy nazywa się z kolei tokografią. Kardiotokografia wraz z USG płodu są bardzo ważne dla określenia ogólnego stanu nienarodzonego dziecka.
Jakie są wskazania do KTG?
Wskazaniem do wykonania KTG jest rozpoczęcie co najmniej 38 tygodnia ciąży. Poza tym, co naturalne, wskazaniem do wykonania takiego zabiegu jest fakt, że ciąża przebiega nieprawidłowo i na przykład występuje cholestaza ciążowa. Kolejnym wskazaniem do wykonania badania KTG jest ciąża bliźniacza. Wskazaniem jest także wysokie ciśnienie krwi matki. Powodem wykonania takiego zabiegu jest też gorączka i matki, a także krwawienia. Badanie KTG może być także zlecone, kiedy podczas badania USG okazało się, że płód jest za mały. Jeśli jest ryzyko przedwczesnego porodu, również wykonuje się USG. KTG płodu może być też przeprowadzone również w trakcie samego porodu.
Jak przygotować się do badania?
To bardzo ważne pytanie, które zadaje sobie niejedna kobieta. Ciężarne obawiają się też tego, czy takie badanie jest bolesne. Okazuje się jednak, że KTG jest badaniem zazwyczaj całkowicie bezbolesnym, a także nieinwazyjnym Trwa ono około pół godziny. Na brzuch zakładane są czujniki, dlatego należy podciągnąć ubranie. Należy zatem na badanie założyć luźniejszą bluzkę.
Przebieg KTG
Wiele kobiet zastanawia się, którego tygodnia ciąży należy przeprowadzić to badanie. Tymczasem zależy to od lekarza prowadzącego ciążę. Zaleca się jednak, aby ciężarna po raz pierwszy została poddana temu badaniu nie później niż w 38 tygodniu ciąży. Badanie KTG jest również po to, aby monitorować przebieg porodu i to, w jakim stanie jest przychodzące na świat dziecko.
Na początku badania przeprowadza się test niestresowy. Jeśli w badaniu nie zostanie wykazana akceleracja bicia serca płodu, położna stosuje test stresowy. Kobieta dostaje oksytocynę, a wywołane skurcze stymulują bicie serca dziecka i pozytywną akcelerację. Tego typu badanie potwierdzić może, że dziecko jest w dobrej kondycji. Jest to bardzo ważne, aby mieć pewność, że dziecko jest zdrowe. Badanie KTG można przeprowadzić zarówno zewnętrznie jak i wewnętrznie.
Badanie zewnętrzne przeprowadza się na brzuchu kobiety w ciąży lub kobiety, która właśnie rodzi. Na brzuchu umieszczane są dwa pasy wyposażone w czujniki. Jeden z czujników to przetwornik ultradźwiękowy. Takie urządzenie rejestruje uderzenia serca maluszka. Drugie urządzenie mierzy czas i siłę skurczy macicy. Zarówno jeden jak i drugi przetwornik są połączone z monitorem.
Z kolei badanie wewnętrzne jest wykonywane tylko u kobiety, która rodzi i która ma co najmniej centymetrowe rozwarcie szyjki macicy. Serce dziecka jest w takiej sytuacji badane w ten sposób, że czujnik umieszcza się na jego główce, a skurcze monitoruje się z zewnątrz lub za pomocą specjalnego cewnika, który jest wprowadzony do macicy.