Oftalmoskopia to bardzo tajemnicza nazwa. Okazuje się, że oznacza ona badanie dna oka. Z kolei badanie dna oka typu wziernikowego to fundoskopia. Badanie dna oka polega na obserwacji tylnej części oka, która to cześć obejmuje siatkówkę, a także naczyniówkę, naczynia krwionośne, a także tarczę nerwu wzrokowego. Za pomocą takiego badania możliwe jest wykrycie choroby dna oka. Możliwe jest także wykrycie innych chorób oraz innych typów schorzeń. Czytanie z dna oka jest przeprowadzane za pomocą różnych metod. Taką metodą może być na przykład wziernikowanie bezpośrednie, które jest wykonywane za pomocą wziernika okulistycznego, który jest zwany oftalmoskopem. Zbudowany jest on ze źródła światła i soczewek oraz filtrów. Takie urządzenie jest wielkości latarki. Z kolei światło jest ogniskowane na kolejnych strukturach oka. W ten sposób uzyskujemy prosty i powiększony obraz oka.
Innym typem badania dna oka jest wziernikowanie pośrednie. Ten typ badania polega na użyciu wziernika Fisona. Tutaj światło jest przytwierdzone do obudowy, która przypomina kask. Taki kask jest zakładany na głowę. Taki wziernik zawiera też soczewki i filtry. Jeśli wziernik ma soczewki i filtry, obraz jest odwrócony oraz powiększony.
Innym typem badania jest wziernikowanie pośrednie w lampie szczelinowej. Taki typ wziernikowania powoduje, że oko jest obserwowane, tak jak w poprzednim typie badania, w sposób powiększony i odwrócony. Takie badanie ma oczywiście swoje cechy dodatnie. Zaletą jest to, że istnieje w tym badaniu większa możliwość tego, że zostaną zobaczone szczegóły. Możliwe jest również w tym badaniu pomiary oraz można zrobić dokumentację fotograficzną.
Jakie są wskazanie do tego badania?
Takich wskazań jest kilka. Za pomocą tego badania można na przykład zdiagnozować choroby oczu. Jedną z chorób, które można zdiagnozować za pomocą badania dna oka jest jaskra. Za pomocą takiego badania można wykryć wysokie ciśnienie albo choroby związane ze staniem żył oka. Można za pomocą tego badania wykryć także cukrzycę. Badanie dna oka u dziecka jest przeprowadzane, jeśli dziecko ma zeza.
Jak przygotować się do tego badania?
Aby dobrze przygotować oko do badania, muszą być u pacjenta poszerzone źrenice, dzięki czemu widzi o nieostro. Poszerzenie źrenic powoduje także to, że pacjent jest nadwrażliwy na światło. Dolegliwości te ustępują po kilku godzinach. Czasami jednak nieostre widzenie i nadwrażliwość na światło mogą trwać nawet do kilku dni. Dlatego dobrze jest, kiedy pacjent przyjdzie na badanie w okularach przeciwsłonecznych, które uchronią go przed promieniami słonecznymi. Jeśli dany pacjent jest po badaniu, nie może on także kierować pojazdami mechanicznymi. Należy także powiedzieć lekarzowi, jakie przyjmujemy leki. Musimy też poinformować lekarza o tym, że chorujemy na alergie. Również jeśli u pacjenta występuje jaskra, powinien on poinformować o tym lekarza. Niebezpieczne jest również to, że jaskra występowała w rodzinie.
Na czym polega badanie?
Badanie dna oka nie trwa długo. Zazwyczaj trwa ono kilka do kilkunastu minut. Pacjentowi podawane są krople, które poszerzają źrenice. Lekarz w czasie badania przesuwa obok oko pacjenta wziernik. Ważne jest to, aby wziernik nie dotknął oka pacjenta. Lekarz mówi pacjentowi, aby patrzył on w różnych kierunkach i pacjent wykonuje polecenia. Niezbyt przyjemną częścią badania jest badanie plamki. Takie badanie tej części oka może spowodować efekt, który przypomina nagłe „olśnienie”. Jednak na ogół pacjenci oceniają to badanie jako nie powodujące nieprzyjemnych efektów.