Angiografia – na czym polega to badanie?

0
2903
Angiografia - na czym polega to badanie?

Angiografia to dosyć tajemnicze badanie. Co ono oznacza? Przede wszystkim trzeba powiedzieć, że jest to badanie diagnostyczne. Celem tego badania jest wizualizacja światła naczyń krwionośnych. Taka wizualizacja jest możliwa dzięki temu, że są zastosowane promienie rentgenowskie. Do naczyń jest także wprowadzony środek kontrastujący. Potem następuje prześwietlenie, czyli fluoroskopia i wówczas jest możliwe obserwowanie naczyń. Oczywiście wszystko będzie widoczne na zdjęciu rentgenowskim. Można wówczas ustalić stopień zaczernienia naczyń. Można także ocenić to, jak rozwija się choroba, jak wyglądają naczynia. Zaletą takiego badania jest to, że możliwe jest zobaczenie przekroju poprzecznego wnętrza.

 

Kiedy należy wykonać to badanie?

Wiele osób zastanawia się, jakie są wskazania do wykonania zabiegu angiografii. Otóż takie badanie służy temu, aby zdiagnozować na przykład zwyrodnienia tętnicze. Można w ten sposób zdiagnozować wystąpienie tętniaków, czy też tego, czy występują jakieś przewężenia lub niedrożności. Takie objawy mogą wystąpić wówczas, gdy występuje miażdżyca, więc jest to bardzo pomocne badanie. Objawy te mogą mieć także charakter pourazowy. Najczęściej stosowanym badaniem jest angiografia wieńcowa. Angiografię wieńcową nazywa się także koranografią. To badanie polega na analizie żył. Badane jest występowanie zakrzepicy. Zakrzepica jest także nazywana zespołem górnego otworu klatki piersiowej. Metoda ta jest wykorzystywana do tego, aby rozpoznać występowanie przetok tętniczo-żylnych. Badanie to stosowane jest również w diagnozie guzów, które mają charakter nowotworowy. Takie badanie daje bardzo dużo, bo dzięki niemu możliwe jest zaobserwowanie patologii unaczynień. Obecnie, oprócz tego badania, lekarze stosuje także inne metody badań, takie jak rezonans magnetyczny, czy też tomografia komputerowa lub dopplerowskie USG. Są też stosowane inne warianty tego badania. Na przykład stosowany jest wariant angiografii substrakcyjnej. Taki sposób powoduje, że możliwy jest dokładny i szczegółowy obraz. Możliwe jest także wykonanie badania z zastosowaniem znacznie niższej dawki promieniowania. Możliwy jest także mniejszy kontrast w czasie badania.

Angiografia - na czym polega to badanie?

Przygotowanie do badania

Angiografia serca to zabieg, na który pacjent powinien przyjść na czczo. Ważne jest także to, aby pacjent poinformował lekarza o tym, na co choruje. Szczególnie powinien powiedzieć lekarzowi, jeśli choruje na nadciśnienie, czy ma problemy z krążeniem. Pacjent musi także poinformować lekarza, jeśli ma on na coś alergię. Musi także powiedzieć lekarzowi o tym, jakie leki przyjmuje. Często pacjent przed przystąpieniem do badania przyjmuje środki uspokajające.

 

Na czym polega badanie?

Badanie serca wykonywane jest w pomieszczeniu, w którym pacjent jest ułożony na ruchomym stole. Następnie jest wykonywane znieczulenie w miejscu, gdzie jest nakłucie. Natomiast małe dzieci są znieczulane ogólnie. Następnie jest wkłuwana igła w naczynie i igła ta jest wsuwana za pomocą prowadnika. Dzięki zastosowaniu takiego sposobu możliwe jest dosięgnięcie nawet naczyń, które są bardzo daleko. Mogą być zbadane żyły i tętnice, które są bardzo oddalone. Następnie lekarz wprowadza cewnik i pacjent otrzymuje środek kontrastujący. Następnie jest wykonywane zdjęcie rentgnenowskie i na samym końcu zakładana jest opaska uciskowa. Za pomocą takiej opaski można zatrzymać krwawienie. Takie badanie trwa zazwyczaj do jednej godziny.

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here