Nie zawsze mamy dostęp do żelazka – np. w trakcie podróży – lub też zwyczajnie nie lubimy prasować. Ostatecznie chodzimy w pogniecionych ubraniach, zastanawiając się, czy bardzo rzucamy się w oczy. Niekiedy takich ubrań zwyczajnie nie nosimy i leżą w szafie. Dzięki naszym dziesięciu wskazówkom będziesz mógł teraz rozprostować swoje rzeczy bez żelazka.
Metoda prysznicowa
Polega na zrobieniu mini sauny z naszej łazienki. Uszczelnij drzwi oraz okno (jeśli posiadasz), ubrania powieś na drążku blisko kabiny prysznicowej lub na jej drzwiach i weź kilkunastominutowy, gorący prysznic. Powstała przy okazji ciepła para powinna rozprostować mniej oporne ubrania.
Metoda z suszarką do włosów
Metoda szczególnie przydatna podczas podróży, gdzie zwykle mamy przy sobie suszarkę do włosów. Polega ona na rozwieszeniu ubrań na wieszakach, krzesłach czy poręczach i skierowaniu strumienia ciepłego powietrza wprost na rzeczy. Zachowaj odstęp około 3-6 cm od materiału i powoli przesuwaj suszarkę wzdłuż ubrania.
Metoda z użyciem rondelka
Rondel jest mniej poręczny od żelazka, dlatego metoda ta będzie przydatna raczej w trakcie podróży, podczas której mamy dostęp do kuchenki czy palnika. W rondelku gotujemy wodę, rozkładamy ubrania na równym podłożu (np. na kocu na podłodze) i prasujemy je gorącym dnem garnka. Zwróć uwagę na to, by dno nie było przypalone, w przeciwnym razie możesz pobrudzić swoje ubrania. Wodę na czas prasowania możesz wylać, lecz pozostawiona w rondelku zapewni dłuższe utrzymywanie ciepła.
Metoda z suszarką do ubrań
Jeżeli masz dostęp do suszarki do ubrań, możesz ją wykorzystać do delikatnego nawilżenia i ponownego wysuszenia mocno pogniecionych rzeczy. Wrzuć do suszarki razem z ubraniami kawałek mokrego materiału (np. skarpetkę), użyj krótkiego trybu suszenia z niską temperaturą, a następnie rozwieś rzeczy na wieszakach.
Metoda z wykorzystaniem prostownicy
Jest to metoda dobra dla wytrzymałych tkanin, np. bawełny czy lnu. Jeżeli nie jesteś pewna czy prostownica nie wytworzy zbyt wysokiej temperatury, lepiej zrezygnuj z prasowania tkanin syntetycznych (np. nylonu) lub najpierw wypróbuj prostownicę na niewidocznej części materiału.
Metoda sprayowa
Możesz wykorzystać spray do prasowania bez prasowania! Wystarczy, że spryskasz nim ubrania, najlepiej wiszące na wieszaku i ręcznie je wygładzisz. Metoda ta bardzo dobrze sprawdza się w przypadku bawełny.
Metoda z octem
Podobnie jak ze sprayem do prasowania, możesz postąpić z roztworem z octu. Zmieszaj go z wodą w stosunku 1:3, przelej roztwór do spryskiwacza i dalej postępuj jak w punkcie powyżej.
Metoda z czajnikiem
Czajnik możesz wykorzystać w dwojaki sposób. Pierwszy z nich działa na takiej samej zasadzie jak metoda z rondlem. Drugi polega na wykorzystaniu gorącej pary wodnej, którą kierujemy na ubrania z odległości około 30 cm.
Metoda ręcznikowa
Wilgotny ręcznik z wodą przykładaj do szczególnie wygniecionych miejsc ubrania rozłożonego na równej powierzchni, a następnie pozostaw rzecz do wyschnięcia.
Metoda wodna
Metoda wymaga ponownego suszenia. Ubranie wiszące na wieszaku spryskaj wodą i poczekaj aż wyschnie.