Jeżeli chcemy na stałe pożegnać z okularami, warto zainwestować w soczewki kontaktowe długoterminowe. Można nosić je znacznie dłużej niż jeden dzień. Ich podstawową zaletą jest niższa cena, niż soczewek jednodniowych. Czym charakteryzują się soczewki tygodniowe?
Czym się różnią soczewki dwutygodniowe od pozostałych?
Kluczową różnicą, która istnieje pomiędzy rodzajami soczewek, jest czas ich użytkowania. Soczewki tygodniowe są szkłami wielokrotnego użytku. Można je stosować przez tydzień, jednak po tym czasie należy je wyrzucić i założyć nową parę. Na rynku dostępne są soczewki całodobowe, jednak większość soczewek jest do użytku w ciągu dnia. Na noc należy je zdjąć i trzymać w sterylnym pojemniku wypełnionym specjalnym płynem pielęgnacyjnym do szkieł kontaktowych.
Jak dobrać soczewki kontaktowe?
Pierwszym krokiem, aby wybrać odpowiednie szkła kontaktowe jest wizyta u lekarza – okulisty. Po wykonanym badania, okulista jest w stanie zadecydować jaki rodzaj szkieł będzie dla nas odpowiedni. Dzięki wykonaniu badania wzroku, wiemy czy posiadamy ostrość widzenia, dokonany jest pomiaru krzywizny rogówki oraz ocenione jest wydzielanie łez.
Soczewki kontaktowe alternatywa dla okularów
Soczewki kontaktowe w dzisiejszych czasach wykonane, są z hydrożelu – dzięki temu są bardzo miękkie i umożliwiają rogówce oka swobodne oddychanie. Dostępne są również soczewki hydrożelowo-silikonowe, nieco sztywniejsze, ale przepuszczające jeszcze więcej tlenu.
Szkła kontaktowe mogą stanowić świetną alternatywę dla okularów. Osoby, które są aktywne i regularnie uprawiają sport, nie lubią jak ich pole widzenia jest ograniczone, dlatego zdecydowanie lepszym wyborem są soczewki. Dzięki noszeniu soczewek unikniemy również takich sytuacji jak zaparowane szkła, które utrudniają widoczność, opadanie oprawek oraz odbijanie światła od okularów.
Osoby, które nie akceptują swojego wyglądu w okularach, również wolą skorzystać z soczewek kontaktowych. Soczewki zwiększają ich komfort psychicznych i pewność siebie. Dzięki nim czują się zdecydowanie lepiej.
Przeczytaj też: Soczewki miesięczne – najlepsze rozwiązanie?